Putinův režim utahuje šrouby

Alexandr Turovskij měl ze středy na čtvrtek službu v moskevské kanceláři Alexeje Navalného, který oznámil, že příští rok hodlá kandidovat na prezidenta. Po celoruských protestních akcích v ulicích přibližně stovky měst, které zorganizoval Navalnyj v březnu a v červnu, Kreml přitvrdil.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj. Ilustrační foto. | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

V regionech začaly represe už v červnu. Poté, co Navalného lidé otevřeli ve městě Kirov už 51. kancelář v zemi, spálili místnímu koordinátorovi Arturu Abaševovi neznámí lidé auto. V Krasnodaru vtrhla do Navalného kanceláře důchodcovská bojůvka, která si říká "Putinovy oddíly", a poničila vnitřní zařízení. Policie v uvedených případech nereagovala nebo reagovala liknavě.

Sám Navalnyj byl od 12. června ve vězení. Byl zatčen při opuštění paneláku, v němž bydlí, a odsouzen ke 30, později ve druhé instanci k 25 dnům za mřížemi poté, co byl obviněn z podněcování nepovolených demonstrací.

Doba pobytu ve vězení mu vypršela v pátek. Jeho lidé proto připravili o tomto víkendu velkou propagační akci v ulicích ruských měst, kdy plánovali rozdávat agitační noviny a vyprávět o Navalného programu.

Zabavené noviny i odznáčky

Režim ale udeřil už na začátku - a v polovině týdne. Ve Vologdě, Jaroslavli, Tambově, Astrachani, Novosibirsku, Orlu, Penze, Samaře a Velkém Novgorodu zasáhla policie a konfiskovala agitační noviny.

V Moskvě měla akce širší rozsah, možná proto, aby režim ukázal, že ani v hlavním městě, kde jsou opoziční nálady nejsilnější, není Navalnyj ve výhodě. Jeho lidé informovali, že policie doslova vybílila federální sklad, odcizila přitom 205 tisíc výtisků agitačních novin, propagační odznáčky a náramky.

Po celoruských protestních akcích, které zorganizoval Alexej Navalnyj, Kreml přitvrdil, píše Alexandr Mitrofanov. (Ilustrační snímek) | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Důvody, které represivní složky uvádějí, jsou rozmanité. Buď je to podezření z extremismu, nebo fiktivní nesrovnalosti v nájemních smlouvách, anebo že Navalnyj porušuje zákon, když dělá prezidentskou kampaň, aniž byl zaregistrován, přičemž šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová předem prohlásila, že zaregistrován nebude.

Navalného právníci se ovšem ohrazují, že podobný argument byl relevantní pouze během oficiální prezidentské kampaně, která však doposud nebyla vyhlášena.

Zbitý Turovskij

Když policie vtrhla ve středu nad ránem do Navalného moskevské kanceláře, vyzvala Alexandra Turovského, aby se legitimoval. Když neuposlechl hned, srazili ho policisté na zem a několik minut bili, o čemž pak sepsali hlášení nadřízeným, které je k dispozici na síti.

Zraněného Turovského pak odvezli na policii, kde ho nechali bez lékařské pomoci, bez jídla a pití a bez zákonem stanovené možnosti spojit se s právníky asi šest hodin. Poté, co začalo být jasné, v jak těžkém stavu je, ho nechali převézt do nemocnice, kde mu lékaři provedli menší operaci na mozku.

Vedení nemocnice nejdříve prohlašovalo, že vydání pacienta vzhledem k jeho stavu nepřichází v úvahu, tlak represivních orgánů byl ale tak enormní, včetně zablokování pokoje, kde ležel Turovskij, že lékaři ustoupili a nevyléčený opozičník byl dnes dopoledne za doprovodu jednotky ozbrojenců převezen k soudu. Putinův režim utahuje šrouby.

Autor je komentátorem deníku Právo.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme