Drama s názvem sněmovna a Rada ČT

Klasické drama, které původně znamenalo tanec satyrů a na divadle představovalo především tragédii, se skládá z pěti následných částí, které nám v posledních měsících předvádí sněmovna a Rada České televize (ČT).

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize

Česká televize | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Expozici, tedy uvedení do děje, najdeme v zákoně o České televizi, v paragrafu 8, který říká, že do působnosti Rady náleží a) jmenovat a odvolat generálního ředitele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Hvížďala: Drama s názvem Sněmovna a Rada ČT

Druhá část představuje kolizi, v našem případě způsob nominace členů. Místo špičkových a kompetentních lidí, tedy profesorů mediálních studií, bývalých šéfredaktorů či mediálních právníků, jako tomu bývá v zahraničí, sněmovna volí loajální kandidáty, u kterých je předem zřejmé, že budou hlasovat pro odvolání ředitele, který nejvíce vadí ANO, SPD a KSČM.

Krize, jako třetí část klasického dramatu, přichází v okamžiku, kdy se ve sněmovně opozice snaží všemi prostředky zabránit tomu, aby došlo nejen k odvolání ředitele dovolbou posledních čtyř radních, ale i vyhození nejzkušenějších profesionálů, jako jsou Nora Fridrichová, Václav Moravec, Marek Wollner či Jakub Železný.

Před katastrofou právě stojíme

Kvůli obstrukcím opozice se již několik týdnů dovolba odsouvá. V ten moment přišla nejsilnější parlamentní strana ANO s nápadem, že by při výběru nových radních měla panovat dohoda s opozicí. Této části dramatu se říká peripetie.

Jenže ani tento obrat nepřinesl změnu, v posledních dnech měl být zveřejněn výsledek voleb ve středu, pak v pátek a nyní je odložen až na dobu za čtrnáct dní.

Předseda Rady ČT Kühn rezignuje. Jako důvod označil minulé jednání, kdy rada odvolala dozorčí komisi

Číst článek

Rada České televize má mít po dovolbě 15 členů a pro odvolání ředitele musí hlasovat nejméně 10 radních. Z dosavadních jedenácti se zdá být zřejmé, že proti by mohli hlasovat jen tři a ze čtyř nových radních by proti mohl být zřejmě nanejvýš jeden hlas.

Pak by ředitel byl snadno odvolatelný, zvlášť když i expert, který má posoudit střet zájmů generálního ředitele, má vazby na bývalou stranu Suverenita-Blok Jany Bobošíkové, u které pracuje nejagilnější radní Hana Lipovská.

Závěrečná fáze dramatu má název katastrofa a před ní právě stojíme. Dojde-li k odvolání ředitele Petra Dvořáka, padne celá řada trestních oznámení, a sice kvůli nezákonnému odvolání Dozorčí komise Rady ČT.

Lidé nejvíc věří Českému rozhlasu, České televizi a ČTK, ukázala data získaná před počátkem pandemie

Číst článek

Senát si zároveň nechal udělat analýzu způsobu, jakým se dostali nominanti do Rady České televize, a došel k závěru, že tři z nich měli být vyřazeni.

Pavla Černockého vyslal do volby spolek Liga Libe, Jaroslav Kravka získal nominaci od organizace Pétanque club Brněnští draci a Karla Nováka navrhl Nadační fond Filantia.

Autoři analýzy ověřili, že žádný z nich neodráží veřejný zájem požadovaný zákonem, a proto se i touto skutečností bude asi zabývat soud. Stejně jako nesmyslnými obviněními Hany Lipovské, že ředitel ji ohrožoval na životě a tak dále.

Pakliže se tato trestní oznámení dostanou před soud a ten dá žalobcům za pravdu, všechna rozhodnutí orgánů, o nichž tito lidé hlasovali, budou neplatná. Bohužel na to bude veřejnost čekat několik let, a to už současné politické garnituře bude jedno, neboť nebude u moci.

Autor je publicista

Karel Hvížďala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme