Rakouský kancléř Kurz buduje protimerkelovskou internacionálu

V Evropské unii se v nejbližších dnech odehraje klíčový střet o budoucí podobu migrační politiky. Už přitom nejde o povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, ani o posilování vnějších hranic.

Komentář Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebastian Kurz

Sebastian Kurz | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

V případě prvního bodu platí všeobecná shoda, že nápad na povinné přijímání běženců neměl nikdy perspektivu a naopak jedině prohloubil příkopy mezi jednotlivými členskými státy.

Stejně tak se dá konstatovat, že se nenajde snad nikdo, kdo by nechtěl mít v maximální možné míře zabezpečené hranice EU. Teď půjde naopak daleko víc o režim na vnitřních hranicích Evropské unie, do jaké míry mají být kontrolovány a jestli například je nebo není přípustné vracet běžence do jiných členských států.

Jednu z klíčových rolí při tom sehraje rakouský kancléř Sebastian Kurz, a to nejenom proto, že jeho země převezme v červenci na půl roku předsednictví v Evropské unii. Sebastian Kurz již před třemi roky varoval, že politika otevřených hranic je velkým rizikem.

Salvini chce, aby Malta přijala loď s uprchlíky, i když Itálie slíbila, že se jich ujme

Číst článek

Stejně jako tenkrát, vymezuje se i nyní především vůči současné německé kancléřce Angele Merkelové. Jestliže Rakušan zastává dlouhodobě názor, že každý evropský stát má právo upravit svůj hraniční režim podle svého, aby tím chránil své teritorium a vlastní občany, je šéfka německé vlády přesvědčena o nutnosti dohodnout se s ostatními – i za cenu bolestivých kompromisů.

Koalice ochotných

Momentálně se zdá, že Kurzova metoda má v Evropě větší podporu, včetně samotného Německa. Nejmenší strana současné koalice v Berlíně, bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU), se ve věci budoucího hraničního režimu pro běžence otevřeně postavila proti Merkelové.

Její hlavní představitelé, v čele se spolkovým ministrem vnitra Horstem Seehoferem a bavorským premiérem Markusem Söderem, jsou odhodlaní jít až do krajnosti a riskovat pád vlády. Nedávno se během několika dní opakovaně sešli právě s Rakušanem Kurzem a poklepávali si s ním na ramena. V úterý dokonce proběhlo v Linci první společné zasedání rakouské a bavorské vlády, jehož hlavním tématem byly hranice.

Kurz se sice následně dušoval, že se nechce v žádném případě vměšovat do konfliktů uvnitř německé vlády, ale vůbec nezakrýval, jak moc silně počítá s Bavory do své „koalice ochotných“, o jejímž vzniku již nějakou dobu hovoří. Má se jednat o skupinu členských států, která potáhne v migrační politice za jeden provaz, a to zcela opačným směrem, než chce Merkelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Schuster: Rakouský kancléř Kurz buduje protimerkelovskou internacionálu

Její součástí by měly být i státy Visegrádské čtyřky, s nimiž se Kurz rovněž sešel. Stejně tak ale i nová vláda v Římě, která již v minulých dnech přešla od slov k činům a například zabránila lodím humanitárních organizací s uprchlíky na palubě vplout do italských přístavů.

Na obzoru je tak vznik „protimerkelovské internacionály“, jejíž členy spojuje odpor k pokračující migraci i k pracně a zdlouhavě vyjednávaným unijním dohodám. Má značně destruktivní potenciál, který může Evropskou unii uvrhnout do další krize.

Nikdo nemůže tyto členské státy vinit z toho, že chtějí řešit migraci z dlouhodobé perspektivy. Zároveň by ale také měly nastínit, jak si představují budoucí podobu unie. Jestli se ale i na tom dokáže Kurzova „internacionála“ shodnout, je otázkou.

Robert Schuster Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme