Referendum v Česku by mělo být ještě vzácnější než šafrán

Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo. Pod touto větou se v Ústavě České republiky skrývá možnost, nikoli povinnost, uspořádat celostátní referendum.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum o zákazu heren v Praze 7 | Foto: Filip Jandourek

Dosud byla využita pouze v momentu, kdy se země částečně vzdávala své suverenity ve prospěch Evropské unie. Česko tak má zatím jedinou konkrétní zkušenost s tím, kdy politici přijali speciální zákon a nechali na celostátní úrovni občany rozhodnout místo nich. Po sněmovních volbách by k tomu mělo docházet častěji. Alespoň si to představují někteří politici.

Pokud by se prosadily například plány SPD, které prezentovala v předvolební kampani, potom by mohlo pomocí referenda dojít k odvolávání politiků, k přijímání zákonů, k pokusu měnit bezpečnostní a zahraničně politickou orientaci země. To všechno by bylo v rukou lidu. 

Referenda by šlo vyvolávat poměrně jednoduchým způsobem. K jak velké destrukci ústavního systému v zemi by to vedlo, jaký chaos by to případně vyvolalo, to nepůjde v dohledné době ověřit. Podobné nápady totiž nemají dostatečnou podporu od ostatních politických subjektů. 

Je tudíž prakticky vyloučené, že by prošly oběma parlamentními komorami. Pokud by k tomu čistě teoreticky přece jenom došlo, potom by patrně zasáhl Ústavní soud. Ten však bude bez práce. 

Pokus o destrukci zastupitelské demokracie? 

Diskuse o obecném referendu sice představitelé politických stran a hnutí vedou, ale jen těžko dospějí k nějakému pro většinu přijatelnému závěru. Ostatně dosud se v parlamentu postupně objevily desítky návrhů, které měly umožnit vypisování celostátních referend. Ani jeden neprošel. 

V současné době je toto téma součástí vyjednávání o nové vládě. Takže například hnutí ANO musí o něm seriózně debatovat s SPD nebo s komunisty. Dohromady však nedají ústavní většinu ani v jedné parlamentní komoře. Nemají tudíž šanci nic prosadit.

Co máte pořád s tím referendem?

Číst článek

Tím spíš, že se jen těžko mohou shodnout na tom, čeho by se referendum nesmělo týkat, kolik stovek tisíc podpisů občanů by ho mohlo vyvolat a za jakých okolností by bylo platné a právně závazné.  

Zkrátka debat o referendu na celostátní úrovni se bude konat ještě hodně. Některé strany se na prosazování přímé demokracie i nadále budou snažit získávat přízeň voličů. 

Bude-li jich v následujících letech přibývat a budou-li mít stále silnější zastoupení v parlamentu, potom se můžeme v budoucnosti dočkat prosazení zákona o obecném referendu v podobě, která by mohla skutečně vést k pokusu o destrukci zastupitelské demokracie. 

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme