Referendum v Česku by mělo být ještě vzácnější než šafrán

Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo. Pod touto větou se v Ústavě České republiky skrývá možnost, nikoli povinnost, uspořádat celostátní referendum.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum o zákazu heren v Praze 7

Referendum o zákazu heren v Praze 7 | Foto: Filip Jandourek

Dosud byla využita pouze v momentu, kdy se země částečně vzdávala své suverenity ve prospěch Evropské unie. Česko tak má zatím jedinou konkrétní zkušenost s tím, kdy politici přijali speciální zákon a nechali na celostátní úrovni občany rozhodnout místo nich. Po sněmovních volbách by k tomu mělo docházet častěji. Alespoň si to představují někteří politici.

Pokud by se prosadily například plány SPD, které prezentovala v předvolební kampani, potom by mohlo pomocí referenda dojít k odvolávání politiků, k přijímání zákonů, k pokusu měnit bezpečnostní a zahraničně politickou orientaci země. To všechno by bylo v rukou lidu. 

Referenda by šlo vyvolávat poměrně jednoduchým způsobem. K jak velké destrukci ústavního systému v zemi by to vedlo, jaký chaos by to případně vyvolalo, to nepůjde v dohledné době ověřit. Podobné nápady totiž nemají dostatečnou podporu od ostatních politických subjektů. 

Je tudíž prakticky vyloučené, že by prošly oběma parlamentními komorami. Pokud by k tomu čistě teoreticky přece jenom došlo, potom by patrně zasáhl Ústavní soud. Ten však bude bez práce. 

Pokus o destrukci zastupitelské demokracie? 

Diskuse o obecném referendu sice představitelé politických stran a hnutí vedou, ale jen těžko dospějí k nějakému pro většinu přijatelnému závěru. Ostatně dosud se v parlamentu postupně objevily desítky návrhů, které měly umožnit vypisování celostátních referend. Ani jeden neprošel. 

V současné době je toto téma součástí vyjednávání o nové vládě. Takže například hnutí ANO musí o něm seriózně debatovat s SPD nebo s komunisty. Dohromady však nedají ústavní většinu ani v jedné parlamentní komoře. Nemají tudíž šanci nic prosadit.

Co máte pořád s tím referendem?

Číst článek

Tím spíš, že se jen těžko mohou shodnout na tom, čeho by se referendum nesmělo týkat, kolik stovek tisíc podpisů občanů by ho mohlo vyvolat a za jakých okolností by bylo platné a právně závazné.  

Zkrátka debat o referendu na celostátní úrovni se bude konat ještě hodně. Některé strany se na prosazování přímé demokracie i nadále budou snažit získávat přízeň voličů. 

Bude-li jich v následujících letech přibývat a budou-li mít stále silnější zastoupení v parlamentu, potom se můžeme v budoucnosti dočkat prosazení zákona o obecném referendu v podobě, která by mohla skutečně vést k pokusu o destrukci zastupitelské demokracie. 

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme