Na Slovensku padl Fico, vládnout budou populisté

Po dvanácti letech vládnutí na Slovensku končí mocenská garnitura strany Smer a jejího předsedy Roberta Fica. Končí volebním výpraskem a v Bratislavě jí předpovídají cestu Vladimíra Mečiara do zapomnění.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Igor Matovič, pravděpodobný příští slovenský premiér

Igor Matovič, pravděpodobný příští slovenský premiér | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Je to zároveň ta velká změna, o níž se u Dunaje přinejmenším od vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové mluví hodně nahlas a jejímž nejviditelnějším projevem bylo vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách vloni na jaře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Na Slovensku padl Fico, vládnout budou populisté

K vítězství ji tehdy výrazně pomohl protikandidát Robert Mistrík, který v pravou chvíli odstoupil z voleb a podpořil ji.

Úspěšný vědec a podnikatel těsně před parlamentními volbami popsal Slovensko takto: „Slovensko je institucionálně zničená země, vládne nám triumvirát alkoholismu, pologramotnosti a bezcharakternosti, stát je ohlodávaný na kost, právo je v troskách. Rozbitá země volá po rozumných, slušných a hlavně spolupracujících politicích.“

Proto je tak důležité, že skončila mocenská klika, která Slovensko dovedla do popsaného stavu. Vedle oslabeného Smeru z parlamentu úplně vypadla Slovenská národní strana, která s Ficem vládla, i maďarská strana Bély Bugára – největší menšina nebude mít poprvé od listopadu 1989 zastoupení v Národní radě, což je škoda pro celou slovenskou politiku.

Kdo je Igor Matovič? Tu otázku si teď klade celé Slovensko, říká zpravodajka Českého rozhlasu

Číst článek

Silný závazek

S porážkou Smeru (nyní 18 procent, v roce 2016 něco přes 28) jde ruku v ruce parlamentní většina dosavadní opozice. Strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti vítěze Igora Matoviče, Za lidi exprezidenta Andreje Kisky a Svoboda a solidarita Richarda Sulíka mají ve 150členné Národní radě těsnou většinu 78 poslanců.

Velmi budou postrádat mandáty koalice Progresivní Slovensko a Spolu Michala Trubana a Miroslava Beblavého, které nakonec chybělo tisíc hlasů k sedmi procentům předepsaným koalicím pro vstup do parlamentu.

Proto Igor Matovič hned začal mluvit s Borisem Kollárem, majitelem strany Jsme rodina, programově stejně nevyhraněné, jako jsou Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Dohromady by měly tyto čtyři formace dokonce ústavní většinu.

Výsledek Matovičova hnutí je ohromující, vypadnutí liberální koalice je ale šokující vývoj, říká expert

Číst článek

Její složení je ale nebezpečné – dvě populistická hnutí ovládaná svými lídry, jedna strana založená ani ne před rokem, jedna tradiční strana, která se výrazně podílela v roce 2011 na pádu protificovské vlády Ivety Radičové. Jinou exekutivní zkušenost nikdo ze vznikající koalice nemá.

Vládní sestava bude názorově i osobnostně velmi různorodá a tedy křehká. Nicméně má silnou motivaci: dát zemi do pořádku po letech bezohledného vládnutí Roberta Fica.

Budoucí premiér Igor Matovič, rozený opozičník, kverulant a v politice zatím nespolehlivý partner, hned po vítězství promluvil státnicky: poděkoval i voličům Smeru a extremisty Mariana Kotleby (nakonec jich bylo méně, než se čekalo), slíbil, že koalice nebude vést kulturní programové války, protože má jeden jediný zásadní úkol: vyčistit chlév.

Připomněl navíc i vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové a zmínil, že volební účast byla vyšší než v několika minulých volbách. Závazek je tedy nesmírně silný.

Pro Česko byly slovenské volby laboratoří, která ukázala, že změny lze dosáhnout jen příchodem výjimečně talentované populisty, který má v čase voleb štěstí. To je Igor Matovič, nikoho takového v Praze nevidět.

Nebo spojením seriózních stran do volebního bloku, který dá včas občanům šanci volit vítěze. Tuhle variantu slovenští lídři promarnili – a dopadli jak sedláci u Chlumce.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme