První bitvu o kancléřství Laschet vyhrál, teď musí přesvědčit i voliče

Více než týden mohla německá veřejnost s napětím sledovat, jak mezi křesťanskými demokraty zuří bratrovražedný souboj o pozici lídra pro podzimní parlamentní volby. V duelu předsedů křesťanských demokratů a bavorských křesťanských sociálů Armina Lascheta a Markuse Södera, totiž šlo zejména o to, kdo z nich si může dělat reálné naděje, že na konci roku zaujme po kancléřce Angele Merkelové místo v čele spolkové vlády.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda německé CDU Armin Laschet (vlevo) a šéf CSU Markus Söder | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ze souboje vzešel nakonec vítězně Armin Laschet, nikoli ovšem jako suverén, ale s řadou šrámů.

Soupeření Lascheta se Söderem bylo velkým divadlem. Nechyběly intriky, skryté narážky, nebyla ani nouze o cílené uveřejňování informací, které měly zůstat v utajení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Schuster: První bitvu o kancléřství Laschet vyhrál, teď musí přesvědčit i voliče

A také šlo hodně o čísla. Točila se kolem otázky, zda by si německá veřejnost přála jako budoucího kancléře spíš Lascheta nebo Södera. Zde měl navrch Söder. Jakožto bavorský premiér dokázal Němce o sobě přesvědčit i díky úspěchům jeho vlády při boji s koronavirovou pandemií.

Když se objevily loni na jaře první případy, neotálel bavorský premiér s uzávěrami obchodů nebo škol, ani se zavedením povinných roušek. To vše v době, kdy mnozí jeho kolegové z řad německých premiérů pochybovali, jestli je to nutné.

Mezi pochybovači byl i Armin Laschet, předseda vlády nejlidnatějšího německého regionu, Severního Porýní-Vestfálska. Většině Němců ale, zdá se, Söderova rozhodnost imponovala víc než Laschetova opatrnost. Proto bavorskému politikovi věří necelá polovina Němců, zatímco jeho konkurentovi ani ne osmina. Z toho hlediska měl být Söder jasným favoritem a první volbou, pokud jde o lídra.

Integrace důležitých skupin

Avšak jedna ze základních pouček v politice zní, že nálady ve společnosti se mohou velmi rychle měnit. Ti, co ještě nedávno vévodili žebříčkům popularity, se v nich mohou propadnout.

Platí to i v opačném případě, takže mise Armina Lascheta nemusí být z dnešního pohledu beznadějná. I proto, že nyní, když je o lídrovi rozhodnuto, mohou daleko víc vyniknout jeho kvality.

Tou hlavní, kterou Laschet disponuje, je jeho smysl pro konsenzus. Snaží se integrovat všechny důležité skupiny – ať už ve vlastní straně nebo v celé společnosti. Takovýto přístup je důležitý hlavně ve vztahu ke skupinám obyvatelstva, které se v poslední době cítily být vytlačovány na okraj. Buď přestaly politikům úplně věřit a nechodily k volbám, anebo rovnou začaly volit politické radikály.

Hlavním Laschetovým úkolem nyní bude přesvědčit ty, kteří se stále domnívají, že jeho konkurent by byl lepší. To se týká zejména voličů v regionech na jihu a východě Německa. Bez nich podzimní volby nevyhraje.

Tím spíš, že hlavní soupeř obou křesťanských uskupení, strana Zelených, působí vnitřně velmi jednotně. I na svém volebním lídrovi, Annaleně Baerbockové, se dokázali Zelení dohodnout bez jediného zádrhelu.

Z Baerbockové je přitom cítit velké odhodlání vytlačit německé křesťanské demokraty po 16 letech z vlády a stát se po Angele Merkelové druhou ženou v jejím čele. Pro Armina Lascheta to neznamená nic jiného, že ho čeká další bitva, která bude možná ještě tvrdší, než byl jeho nedávný souboj s Markusem Söderem. 

Autor je komentátor Lidových novin

Robert Schuster Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme