Pravítko na agrosquatting: kolik hřišť se vejde na Václavák?

Když píšeš o hektarech, přepočítej je na fotbalová hřiště, to si čtenáři lépe představí, praví otřepaná novinářská poučka. Nutno ale dodat, že si to představí většinou špatně.

SLOUPEK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace nové podoby Václavského náměstí od firmy Cigler Marani Architects | Zdroj: Cigler Marani Architects

Nejenom hřiště, ale třeba i Václavská náměstí používají novináři pro přiblížení rozlohy čtenářům. My jsme hned několik takových článků vydali v kauze čerpání dotací na pozemky bez vlastníka. Přitom už s kolegy nějakou dobu tušíme, že fotbalové hřiště si sice každý nějak představí, ale většinou to nemá s realitou mnoho společného.

Proto jsme spustili anketu, kde jednotliví tipující odhadovali, kolik fotbalových hřišť se vejde na Václavské náměstí v Praze. První problém je, že hřiště nemá pevně stanovené rozměry, u toho mezinárodního musí být delší strana v rozmezí 100–110 m, šířka 64–75 m (u hřišť „vesnických“ je vůle ještě větší).

My budeme počítat s hřištěm na stadionu v Edenu. To měří 105 na 68 metrů, jeho rozloha je tedy 7140 m2. Václavské náměstí má dle katastru nemovitostí rozlohu 42 255 m2, slávistických hřišť se tedy na Václavák vejde téměř šest, přesně 5,92.

A jak to dopadlo?

Tipy, kterých se sešly přes čtyři stovky, se pohybovaly od žádného po 300 hřišť, přičemž nejčastější tip byl tři hřiště, tedy polovina skutečnosti. Na druhém místě byl téměř správný odhad, tedy pět hřišť. Pokud vezmeme rozmezí od pěti do 7 hřišť, tak slušný odhad mělo asi 20 % tipujících. Kromě podstřelených odhadů byly časté i ty přestřelené, řada lidí tipovala dvacet, třicet či čtyřicet hřišť.

Tudy tedy cesta nevede. Proto jsme vyrobili aplikaci, která vám vybranou plochu ukáže na mapě (v tomhle případě 1740 ha, což je rozloha pozemků bez vyjasněných majitelů, na kterých hospodaří Agrofert). Mapu si můžete posouvat a pro porovnání tak použít třeba svou obec. A nebo to Václavské náměstí, jak je libo.

Zdrojový kód mapky dáváme volně k dispozici, třeba se bude hodit i kolegům v dalších médiích. Je lepší mluvit o hektarech, než si pomáhat čapáky. Pardon, Václaváky.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme