Rozpočtová noční můra a kdy skončí

Schodek státního rozpočtu dosáhl v minulém roce 360 miliard korun. To je zhruba stejně jako v roce 2020, kdy přišla pandemie covidu, a o 60 miliard méně než v druhém covidovém roce, tedy předloni. Samotné takové konstatování musí naplnit ekonomy smutkem.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbyněk Stanjura

Zbyněk Stanjura | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Erupce dluhů spojená s nástupem pandemie byla neuvěřitelná a už vůbec nikdo nechtěl věřit tomu, že se deficit nastavený na úrovni okolo 400 miliard ročně udrží, i když pandemie skončí. Jenže právě to se stalo skutkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub: Rozpočtová noční můra a kdy skončí

Jinými slovy – první zkouška, jestli nová vláda Petra Fiala napraví hříchy svých předchůdců, tedy ministrů kabinetu Andreje Babiše, dopadla špatně. Rozpočtové propady z časů covidu se ve většině zemí Evropy podařilo do značné míry napravit, jenom v Česku to nejde.

Ministr financí Zbyněk Stanjura se snažil na tiskové konferenci vysvětlit, proč schodek zůstává v astronomických výšinách. Nelze například pochybovat o tom, že sanaci veřejných financí zdržela válka na východě Evropy a energetická krize, ovšem zároveň je pravda, že v jiných zemích tento argument neplatí. Na druhé straně lze připustit, že veřejné finance dosud zatěžuje covidová strategie Babiše a jeho ministrů.

Poselství Fialovu kabinetu

Většinu pomoci posílali domácnostem a pracovníkům veřejného sektoru prostřednictvím zákonů, které zvyšovaly sociální dávky nebo dotace pro zdravotnictví, případně snižovaly daně. Tyto zákony platí pořád a nadále zatěžují rozpočet.

Schodek loňského rozpočtu je 360,4 miliardy korun. Jde o třetí nejhorší výsledek v historii

Číst článek

K novým výdajům z doby covidu se ovšem přičítají mimořádné náklady z energetické krize, a tak je skoro možné s ulehčením vydechnout, že loni a snad ani letos deficit nevyroste až někam k půlbilionové hranici.

Zároveň se ukazuje, že ve státě českém je toho shnilého víc, než se tušilo. Například v uplynulých dvou letech se rozdělovaly a proplácely evropské projekty bez toho, aniž stát posílal příslušné faktury do Bruselu. Možná jde jen o dočasný výpadek, který pouze zvýšil schodek loňského rozpočtu o 50 miliard, možná se začala hroutit státní správa.

Politici se mohou hádat, jestli za současné výpadky eurodotací může ještě minulá, anebo už současná vláda. Přesto bídná rozpočtová čísla skrývají poselství adresované přímo Fialovu kabinetu a také ministru Stanjurovi. Nikdo nemůže současným ministrům s klidným svědomím vyčítat, že rozpočtovou noční můru nedokázali zahnat už v minulém roce.

Zároveň však nepřišli s přesvědčivým nápadem, který by s ní skoncoval aspoň letos. Naštěstí už existuje plán, podle kterého komise složené z expertů vládních stran připraví celou řadu zákonů zaměřených na úspory. První verze budou k dispozici v únoru a podstatná je okolnost, že spolu se zákony bude vznikat rozpočet na rok 2024, který má být o řád lepší, než je úroveň nastavená v roce 2020. Z pohledu rozpočtové disciplíny je ovšem už dnes pět minut po dvanácté.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme