Hamletovský rozpočet na rok 2019

Nikdy neobsahoval státní rozpočet tolik peněz jako jeho návrh na příští rok, nikdy se o tolik miliard nezvýšily výdaje a také nikdy výdaje nerostly tak rychle.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová za ANO | Zdroj: Úřad vlády
Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub: Hamletovský rozpočet na rok 2019

Přesto nejde přehlédnout jednu zneklidňující skutečnost. Ukazuje se, že v rozpočtu je paradoxně peněz ještě málo.

Přidáno dostanou důchodci, aby průměrná penze překročila 40 procent průměrné mzdy, i když je možné, že se přes 38 miliard navíc k této hranici jen přiblíží. Nemocenská se bude platit i první tři dny nemoci a na realizaci tohoto kroku je třeba mít k dispozici dalších pět miliard.

Peníze jsou na zlevněné jízdenky pro studenty i seniory, na platy učitelů a dalších státních zaměstnanců, i když těm se nebude přidávat tolik. S každým tímto opatřením souhlasí většina veřejnosti, přinejmenším se s návrhy neodvažuje polemizovat. Zvyšují se dotace na sport i na zemědělství, mělo by se více investovat do silnic, jen kdyby tak nevázla příprava staveb.

Česko podle Schillerové zrychlilo čerpání evropských dotací, některé resorty přesto čekají přesuny

Číst článek

Přesto zůstávají nároky v řádu dalších miliard, na které už rozpočet nestačí. Pokud bychom chtěli, aby výdaje na obranu odpovídaly závazkům vůči Severoatlantické alianci, chtělo by to navíc 40 miliard. Ještě větší částku bychom měli dát zdravotnictví, pokud chceme zajistit personální stavy, dostatečně dodávky léků i nutnou obnovu budov a přístrojů. Paradoxně se stává hlavní otázkou rozpočtu, kde vzít další peníze na výdaje.

Vyšší daně nebo horší služby

Po letech stížností, jak jsou daně vysoké, uprostřed období prosperity, kdy jejich výběr roste nebývalým tempem, má rozpočet stále schodek a ještě se objevuje zneklidňující úvaha, jestli daně nezvýšit. Příjmy z pojistného očividně nestačí na vyšší důchody a totéž platí pro zdravotnictví. Peníze se tedy musí vzít jinde, třeba z vyšších daní z příjmů nebo z přidané hodnoty.

Pokud ovšem daně nebudeme chtít zvýšit, pak se objevuje jiná zneklidňující otázka, že bude nutné nějaké výdaje si odpustit. Skutečně musíme dotovat velké zemědělské koncerny, skutečně musíme pomocí nepříliš důvěryhodných funkcionářů rozdělovat peníze vrcholovým sportovcům? To samozřejmě nutné není. Stejně tak nebylo nutné zvyšovat penze o rekordní částku a měnit kvůli tomu zákony, spekulovat lze i o tom, že zlepšení dostupnosti dávek nemocenské povede k rozhazování miliard bez zřejmého prospěchu zaměstnanců.

Není pochyb, že přijdou horší časy a že se státní rozpočet nebude plnit tak, jako dosud. Může se stát, že samotná realita Čechy donutí, aby krutě škrtali, jako je k tomu donutila už v roce 2009. Hamletovskou otázkou pro další rozpočtovou debatu je dotaz, o kolik zvýšit daně a které by to měly být. Pokud někdo odpoví, že zvyšovat daně není nutné, pak musí vysvětlit, které veřejné služby se omezí.

V zásadě to znamená si přiznat, že nemáme na zvyšování důchodů a že se tedy na důchod musí v první řadě zajistit každý sám. Totéž platí pro zdravotnictví, u kterého dávno nemá smysl vykládat, že každý má nárok na bezplatnou léčbu od vzdělaných lékařů i sester za použití nejmodernějších technologií a léků. Vyšší daně nebo horší služby - na takovou otázku musí občané vyžadovat od politiků odpověď.

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme