Nejhorší lednový rozpočet od roku 2003

Lehkou nervozitu vzbudily výsledky státního rozpočtu za leden, zvláště mezi ekonomy. Schodek ve výši osmi miliard korun, i když v prvním měsíci obvykle bývá přebytek, je nejhorší bilancí od roku 2003.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo financí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výsledky prvního měsíce nejde přeceňovat, věrohodnou předpověď o tom, jak budou rozpočet a jeho schodek vypadat koncem roku, dostane veřejnost nejdříve, až skončí duben. Přesto se okamžitě objevily spekulace o tom, že finanční úřady nevybírají na daních tolik, jak od nich nadřízené ministerstvo očekává. Z toho se prý dá usoudit, že se letos plánovaný schodek ve výši 40 miliard nepodaří udržet.

Státní rozpočet v lednu vykázal schodek osm miliard. Ovlivnil ho růst důchodů i platby Evropské unii

Číst článek

Na široce citovaných obavách je pozoruhodná jedna okolnost. Daně se ve skutečnosti vybírají v zásadě podle očekávání, především v nejdůležitějších titulech, jakými jsou daně z přidané hodnoty, daně z příjmů fyzických osob a sociálního pojištění – celkově se výběr daní zvýšil skoro o šest procent, tempem obvyklým i v minulém roce.

Potvrdilo se pozorování expertů, že návrh rozpočtu podsekl očekávané výnosy daně z příjmů fyzických osob a k dispozici je tedy slušný polštář okolo 15 miliard. K čemu tedy nervozita a k čemu ujišťování ministerstva financí, že se výběr zlepší, až začnou platit vyšší sazby daně z tabáku a z lihu, případně až se prodlouží lhůta na vrácení přeplatku DPH.

Velkolepé vládní dary důchodcům

S obhajobou rozpočtových výsledků za leden by se ještě dalo pokračovat. Česko dostalo v prvním měsíci nového roku o čtyři miliardy korun méně z evropských fondů, než tomu bylo loni.

Schillerová: Evidence tržeb se stala nedílnou součástí ekonomiky. Letos přinese do rozpočtu přes 15 miliard

Číst článek

Naproti tomu odeslal český rozpočet do Bruselu dvě měsíční platby, tedy o čtyři miliardy víc než před rokem. Pokud by se k tomu přihlédlo, rozpočet by byl koncem ledna na nule, což sice není žádná sláva, ovšem v zásadě není co komentovat.

Přesto bilance ministerstva financí vyvolala nervozitu, která musí mít svůj důvod. Ekonomové a vlastně celá veřejnost potřebuje vyvrátit obavu, že růst příjmů, který dnes nejde a v budoucnu ani nepůjde označit za rekordní, nebude stačit růstu výdajů.

Unikátní jsou údaje o tom, že se v jediném měsíci zvýšily výdaje na důchody proti loňsku o čtyři miliardy, ostatní sociální dávky v čele s nemocenskou o miliardu, o tři miliardy navíc šlo zaměstnancům veřejné sféry. Pokud si člověk tyto údaje vynásobí dvanácti, pak má před sebou příkrou finanční hradbu, jejíhož vrcholu nejde dohlédnout. Tváří v tvář této překážce je jasné, že se daňoví poplatníci pořádně zapotí, aby jejich odvody udržely státní finance víceméně v pořádku.

Po prvním měsíci jde opravdu spíše o první dojmy, ze kterých nejde dělat žádné závěry. V každém případě ovšem ministerstvo financí nedokázalo přesvědčivě vyvrátit vyhlídku, že na velkolepé vládní dary důchodcům a zaměstnancům nebudou peníze.

Z toho pak plyne poměrně jistá předpověď, že experti budou rozpočtovou bilanci i v příštích měsících sledovat ostřížím zrakem, aby zjistili, jestli se mraky vzdálené na obzoru nemění ve skutečnou bouři. Žijeme v nejisté době, dalo by se uzavřít.

Autor je komentátor serveru Echo24

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme