Choďte dál do ulic, občané!

V Moskvě na známé Sacharovově třídě se v neděli konala první opoziční demonstrace ode dne regionálních voleb, tedy od 8. září. Protesty v Moskvě probíhaly prakticky celé léto, především proto, že kandidáti tzv. nesystémové opozice nebyli až na jedinou výjimku k volbám primátora ruského hlavního města vůbec připuštěni. Akce se podle nezávislých zdrojů zúčastnilo na 25 tisíc lidí.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sobotní protivládní protesty v Moskvě

Sobotní protivládní protesty v Moskvě | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Leitmotivem nedělní demonstrace, jejímž ústředním sloganem byl apel Otpuskaj! neboli Pusťte je!, se staly výzvy ke každodenním protestům, které by měly trvat až do chvíle, kdy budou propuštěni všichni současní političtí vězni držení pod zámkem v rámci tzv. moskevského případu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Choďte dál do ulic, občané!

Především ti z demonstrací 27. července a 3. srpna, z nichž se úřady snaží udělat stejný případ, jako byla akce na Bolotném náměstí v roce 2012 (v den prezidentské inaugurace Vladimira Putina).

Alexej Navalnyj vystoupil až ke konci akce. Mluvil mimo jiné o tom, že symbolem současné ruské státní moci se stala černá kukla anonymizující brutální policejní útočníky. „Bojí se nás,“ tvrdí Navalnyj.

„Fotografují si naše tváře, aby viděli, jak vypadáme, a pánbůh jim to přej. Ale ať si tedy policie sejme černé kukly, abychom zase my viděli, jak vypadají oni.“ Ostatně podle Navalného pod černými policejními kuklami najdeme v zásadě hlavně tvář Vladimira Putina…

Moskevský případ se hroutí

Situaci stručně shrnul další známý opoziční politik Ilja Jašin. Ten se domnívá, že zaprvé se celý neslavný „moskevský případ“ hroutí, protože údajné „masové nepokoje“ z přelomu července a srpna prostě nebyly a obvinění jsou pronásledováni nezákonně, což začínají uznávat i soudy.

Za druhé ovšem státní moc navzdory zdravému rozumu dál drží své rukojmí, které je třeba osvobodit. Za třetí – zda se tyto lidi podaří osvobodit, nebo ne, záleží výhradně na protestujících. Za čtvrté je právě proto nutné v manifestacích pokračovat – je to otázka pudu sebezáchovy všech těch, kteří nechtějí život strávit v chomoutu.

A za páté je třeba pohnat k politické odpovědnosti moskevského primátora Sobjanina: právě on veřejně lhal, že letní akce protestující opozice se měly změnit ve zteč moskevské radnice. Právě on označil mírumilovná shromáždění za „masové nepokoje“.

A generální Jašinova rada? „Choďte dál do ulic, občané!“ Ústřední otázkou samozřejmě je, jak bude na takovýto postup opozice reagovat nejvyšší ruská státní moc.

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme