Peníze nemáme, držte se – vzkázal ruský premiér důchodcům

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek již pojedenácté debatoval s pěti televizními redaktory, představujícími většinou hlavní ruské televize. Jak se dalo předem očekávat, celá debata byla velmi pečlivě zrežírovaná a přísně vzato působila velmi nudným dojmem.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Dmitrij Medveděv

Ruský premiér Dmitrij Medveděv | Foto: Alexander Astafyev | Zdroj: ČTK/AP

Ruský premiér víceméně stereotypně vládu za práci v uplynulém roce pochválil. Ruská ekonomika podle něj roste a rozpočtové příjmy jsou vyšší než výdaje. Cílem ruské vlády je dvouprocentní přírůstek výkonnosti domácího hospodářství v roce 2020 a v roce následujícím dokonce o 3 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Libora Dvořáka

Ruští nezávislí ekonomové ovšem v tomto případě podobný výrok považují za klasické přání, které je otcem myšlenky, a pro následující léta ruskému hospodářství věští růst maximálně o pár desetinek procenta, stagnaci či dokonce propad.

Během debaty, jíž ostatně ruská média příliš pozornosti nevěnovala, musela nutně padnout i otázka na penzijní reformu, již sám premiér vyhlásil počátkem léta. Dmitrij Medveděv bez vytáček konstatoval, že pro něj i jeho kolegy to bylo zřejmě nejsložitější rozhodování za posledních deset let – především proto, že členové kabinetu si byli vědomi, že toto opatření, tedy výrazné zvýšení věku odchodu na zasloužený odpočinek, se dotkne doslova každého ruského občana.

Snížení bídy a růst ekonomiky

Všichni ministři si podle premiéra byli vědomi toho, že tohle opatření je nejen nepopulární, ale že obyvatelstvo ho vnímá jako znepokojivou hrozbu pro sociální záruky státu ve vztahu k řadovým občanům.

Přesto trval na tom, že z hlediska stability ruského penzijního systému jde o krok zcela nevyhnutelný. „Chápu, že takovéto opatření se nelíbí nikomu, ale kdybychom dělali jen to, co se všem líbí, proměníme Rusko ve slabou, zaostalou zemi,“ prohlásil Dmitrij Medveděv.

Svéráznou odpovědí na tuto pasáž televizní debaty pěti novinářů s ruským premiérem je krok dělnického veterána Vladimira Popova z Magadanu: ten se rozhodl vrátit osobně Medveděvovi zvýšení důchodu o v přepočtu asi 250 korun jakožto „ponižující“. Pan Popov zdůraznil, že tuto částku ruskému premiérovi věnuje na další „boj proti důchodcům“.

Závěrem dvě poznámky Rádia Svoboda: za prvé Světová banka ve své nejnovější zprávě o stavu ruské ekonomiky říká, že snížení bídy v zemi je pro vládu úkol reálný, kdežto výrazný růst ekonomiky nikoli.

Nu a za druhé se tu Medveděvovi připomíná, že před dvěma lety bylo shromážděno 300 tisíc podpisů pod internetovou petici, požadující Medveděvovu demisi. A důvod? Během návštěvy Krymu ruský premiér při setkání s důchodci prohlásil: peníze nemáme, ale držte se. Což je asi nejdůležitější konstatování a rada pro všechny ruské občany i dnes.

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme