Mistrovství světa do politiky zasahuje

Mistrovství světa je podle prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina především o fotbale, nikoliv politice. Mýlí se - a určitě to sám ví. Velké sportovní akce jsou dávno součástí politiky.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přidělení světového šampionátu do Ruska dráždilo. Už jenom kvůli tomuto výběru se fotbal stal součástí politiky. | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: agentura Reuters

Anexe Krymu, lidská práva na štíru, obří dopingová kauza...

Přidělení světového šampionátu do Ruska dráždilo. Už jenom kvůli tomuto výběru se fotbal stal součástí politiky.

Tím spíš, že ruský prezident Vladimir Putin využil mistrovství ke zlepšení pověsti země ve světě. Což se mu mimochodem povedlo, protože končící turnaj byl uspořádaný výtečně a místní lidé pohostinní.

„Jedna věc nám chybí víc a víc - umění vést dialog. Ten přitom může vyřešit spoustu problémů. Když se nebudeme vzájemně bavit, tak se nedostaneme vůbec nikam," bránil šéf světového fotbalu Infantino šampionát v Rusku.

Velké sportovní akce jako mistrovství ve fotbale nebo olympijské hry jsou pro některé státy možností, jak si na měsíc zařídit pozitivní reklamu. Rusko to zažívá teď, Čína během olympiády 2008.

To už jsou tak monstrózní akce, že od politiky nejdou oddělit.

Existuje však ještě jeden pohled. Mistrovství totiž Rusku výrazně pomůže. Největší země světa postavila silnice, nová letiště, hotely... To všechno místním pomůže, i když turnaj skončí a život se vrátí do stejných kolejí.

Mají na to mít právo jen státy, proti jejichž pořadatelství se nestrhne vlna kritiky?

Ať tak, či onak - sport do politiky zasahuje a naopak. Je zbytečné si nalhávat něco jiného.​

Petr Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme