Kreml lká nad osudem ruské kultury v cizině, doma ji ničí sám

Čtenář, divák a posluchač v Ruské federaci, který nemá nebo nechce mít přístup k jiným než státním zdrojům, žije v přesvědčení, že všechna díla ruské kultury jsou mimo hranice jeho země buď zakázána, nebo zamlčována, či rovnou fyzicky likvidována.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská herečka Lija Achedžakovová léta kritizuje putinovský režim

Ruská herečka Lija Achedžakovová léta kritizuje putinovský režim | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nedávno tuto představu přiživil ministr zahraničí Sergej Lavrov, který v rozhovoru pro 13letou školačku z Leningradské oblasti Táňu Alexejevovou řekl: „Na Ukrajině tvrdí muziku neonacisté. Vyřazují knihy v ruštině z knihoven a spálili tuny knih ruských klasiků.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Kreml lká nad osudem ruské kultury v cizině, doma ji ničí sám

Kremelští by si měli ovšem zamést před vlastním prahem. Pálení knih na Ukrajině zaznamenáno nebylo, veřejné ničení knih ruského autora Vladimira Sorokina kremelskými bojůvkami však proběhlo v Moskvě již před 20 lety.

Následující srovnání kulhá jako každé srovnání, ale je věrné. Představte si, že by kvůli své podpoře Miloše Zemana dostala zákaz umělecké činnosti v Česku Jiřina Bohdalová. Neuvěřitelné, že?

To se ale v minulých dnech stalo herečce, která je v Rusku stejně slavná jako Bohdalová v Česku. Čtyřiaosmdesátiletá Lija Achedžakovová, jedna z nejznámějších ruských hereček nejstarší generace, dostala zákaz vystupování v divadle Sovremennik, v němž pracovala 45 let.

Z technických důvodů

Divadlo jednoduše vyřadilo z repertoáru úspěšné hry, v nichž se objevovala před vyprodaným hledištěm. Jako důvod uvedl ředitel divadla dopisy pracujících, v nichž údajně vyjádřili nesouhlas s předváděním rusofobie v podání Achedžakovové.

Pravý důvod spočívá v hereččině mimořádně aktivní občanské pozici, kdy léta kritizuje putinovský režim a podporuje opozici.

Xenie Rappoportová a Alexej Serebrjakov patří k hvězdným ruským hercům střední generace. Čeští diváci mohli vidět Rappoportovou ve filmu Pražské orgie Ireny Pavláskové a Serebrjakova v hlavní roli slavného snímku Leviatan Andreje Zvjaginceva.

Ukrajina vyřazuje z knihoven ruské a sovětské knihy. Do listopadu jich bylo 19 milionů výtisků

Číst článek

V úterý a ve středu mělo být v petrohradském divadle Baltický dům vyprodáno, protože tyto dvě hvězdy měly mít premiéru hry Einstein a Margarita. Nic se ale nekonalo, představení byla zrušena. Údajně z technických důvodů, jenže oba se v minulých dnech výrazně angažovali na podporu Achedžakovové.

Vynikající herec starší generace Alexandr Filippenko, který se od začátku války na Ukrajině netajil proukrajinským postojem, musel nejdříve opustit divadlo a nakonec i Rusko.

V emigraci jsou mnozí další umělci, kteří tvoří základ skutečné ruské kultury. Zato v samotném Rusku mají volnou ruku někdejší skvělí režiséři, nyní věrní Putinovi nohsledi Nikita Michalkov či Karen Šachnazarov.

Redaktorka Marina Tokarevová napsala v listu Novaja gazeta: „Naneštěstí pro vlast, pro zemi a také pro stát dnes aspirují na kulturní politiku těžké středověké bludy.“ Pro dokreslení situace: Novaja gazeta v papírové verzi byla před několika dny putinovským soudem vyloučena z médií, která v zemi smí existovat.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme