‚Vítězstvoběsnění‘ v Rusku

Letoun Aeroflotu Superjet 100 letící do Murmanska se minulou neděli krátce po startu pokusil na moskevském letišti Šeremeťjevo o nouzové přistání. Vzplály přitom motory a shořela zadní část letadla. Zahynulo 41 ze 78 lidí na palubě. Hlavní vyšetřovací verzí je sice chyba pilota a pozemního personálu, ale velké množství informací v ruském mediálním prostoru poukazuje na nízkou kvalitu samotného letounu.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy Dne vítězství v Rusku

Vedle již dobrovolně povinných pochodů Nesmrtelného pluku proběhl pochod Chlupatý pluk a Ocasatý pluk za účasti psů | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: ČTK/AP

Oficiální orgány však lety tohoto typu letadel nezastavily. Množí se přitom sdělení cestujících na více linkách, kteří se Superjetem 100 neodletěli, protože jim bez uvedení důvodů oznámili, že let se ruší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

Ruský server The Insider zveřejnil rozsáhlou výpověď pilota Aeroflotu, v níž líčí stav bezpečnosti letů. Podle jeho svědectví vedení firmy porušuje předpisy, piloti nemají možnost zákonem stanoveného odpočinku, letadla řídí nováčci, kteří viděli jen trenažér, a nespokojené zaměstnance vedení vydírá přes povinné členství ve falešných podnikových odborech, bez něhož jim nedává práci.

Uvedl, že z leteckého parku superjetů, který činí 30 až 40 strojů, je schopno provozu méně než deset. „Jako provozní letoun je šíleně neefektivní, ale Aeroflotu je vnucován. Superjet je Putinův projekt, takže nepřichází v úvahu, že by ho někdo odmítl koupit,“ dodal pilot.

Revanšistický stát a vítězný opěrný bod

Ke konci týdne ale tuto tragédii zastínily oslavy konce druhé světové války, kterému se v Rusku říká Den vítězství. V Sevastopolu na Krymu nesli ulicemi svatojiřskou stuhu dlouhou 300 metrů, zároveň na stejném poloostrovu zničili pomník krymských Tatarů, kteří bojovali proti nacistům. V ulicích se objevili falešní veteráni s řády a medailemi, které nikdy nemohli dostat, protože se narodili po druhé světové válce.

Nehodu letadla v Moskvě provázely chyby pilotů, naznačuje podle ruského listu vyšetřování

Číst článek

V Irkutsku vycvičili tuleně, aby předvedli v bazénu kompozici Den vítězství. Vedle již dobrovolně povinných pochodů Nesmrtelného pluku proběhl pochod Chlupatý pluk a Ocasatý pluk za účasti psů.

Uspořádaly se přehlídky předškolních vojsk. Jedna paní středního věku se nechala vyfotit s napůl odhalenými prsy, na pravém měla napsáno „Vítězství!“ a na levém „Na Berlín!“ Rozumná menšina v Rusku, která uctila památku vojáků ve válce proti nacismu důstojně, toto všechno onálepkovala výrazem „vítězstvoběsnění“.

Publicista Ilja Milštejn napsal: „74. výročí vítězství nad Hitlerem Rusko oslavilo jako stát okupující část bratrské Ukrajiny podle klasických německých vzorů. Je ve stavu studené války se spojenci, s nimiž kdysi společně rozdrtilo Třetí říši. Propagandistické zajištění této války dokonale odpovídá goebbelsovským standardům.“

Literární historik a novinář Gleb Morev zhodnotil oslavované události takto: „V historické retrospektivě je jasné, že totalitní nacionálsocialistický Hitlerův režim podlehl totalitnímu komunistickému Stalinovu režimu.“ Morev vysvětlil současné vítězstvoběsnění takto: „Revanšistický stát potřeboval vítězný opěrný bod v dějinách a svátek, který by sjednotil národ.“

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme