Rusové neúspěšně krmí holuby a přemítají, jestli je car pravý

Holubi na náměstích některých ruských měst se teď mají. O víkendech se totiž stává, že se vyhlašují akce, během nichž tam mají chodit lidé a holuby krmit. Zkusili to například minulou sobotu v centru Moskvy. Jenže holubi ostrouhali mrkvičku. Než se lidé na lavičkách dostali k houskám nebo co jim to chtěli dát, přišli policajti a ty lidi sbalili.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ruském Chabarovsku lidé protestují proti zadržení gubernátora Sergeje Furgala

V ruském Chabarovsku lidé protestují proti zadržení gubernátora Sergeje Furgala | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dostali se totiž do podezření, že chtějí podpořit demonstranty v dálněvýchodním Chabarovsku. Podezření bylo odůvodněné. Touto formou skutečně chtělo pár desítek lidí vyjádřit solidaritu s Chabarovskem. Stalo se to i ve dvou desítkách jiných ruských měst, kde se nejen krmili holubi, ale šlo se na pochod. Policie celkově zadržela 70 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Rusové neúspěšně krmí holuby a přemítají, jestli je car pravý

Mezitím už v Chabarovsku neplatí hláška, že jejich holubi jsou nejspokojenější na světě. Po třech týdnech nepřetržitých pochodů a mítinků na protest proti tomu, že Moskva zatkla a odvezla zdejšího gubernátora Sergeje Furgala, se počet demonstrantů den ode dne tenčí. Přispívá k tomu i počasí – prší, někdy jsou bouřky.

Z původních desítek tisíc už jsou v ulicích jen stovky lidí. Zájemci mohou jejich akce zhlédnout v přímém přenosu nebo v záznamu na YouTube, v oficiálních médiích nikoli.

Krajská televize Gubernie vysílá zprávy a reportáže o čemkoliv, jen ne o protestech. Ve středu například dávala debatu, jestli má být ve městě odhalena pamětní deska na počest Kim Čong-ila.

Kvůli zatčení bývalého gubernátora protestují na Východní Sibiři tisíce lidí. Požadují Putinovu rezignaci

Číst článek

Gubernie také informovala o rozhodnutí chabarovského primátora napravit situaci s posečením trávy, která byla podrobena kritice dočasného gubernátora Michaila Děgťarjova. Děgťarjov se zároveň nechal slyšet, že lidem „ty mítinky lezou krkem“. Demonstranti už neskandují jako v prvních dnech: „Policie je s lidem!“ Čím víc se totiž snižuje jejich množství, tím víc lidí policie zadržuje.

Hledá se car

V Chabarovsku také zaznívá skandování: „Pryč s carem! Putin demise! Furgalovi svobodu! Putina do lochu! Putin je zloděj, ukradl Furgala!“ To ale neznamená, že zdejší lidé chtějí demokracii.

Jak poznamenal politolog Vladimir Pastuchov z University College London v rádiu Echo Moskvy, kmen řve, protože pochopil, že potřebuje nového náčelníka, nového cara. U Putina, kterého léta zbožňovali, náhle zjistili, že asi ten pravý car nebude.

Kdyby dostali možnost, umístí do Kremlu svého Furgala, o kterém nemají pochybnosti, že byl spojen s kriminálními živly, ale převažuje pocit, že je jejich.

Nezávislý politolog Dmitrij Oreškin na Echu Moskvy popsal současný stav ruské společnosti takto: „Putinská pohádka lidi možná ještě úplně nezklamala, ale začínají být stále víc rozčarovaní. Neznamená to ale, že zítra přestane tato pohádka fungovat. Kdepak, má ještě značné politické rezervy pro přežití. Je možné takhle žít dál a země tak bude žít, postupně degradovat a klesat na úroveň globálního pangejtu.“

Autor je komentátor Práva

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme