Cesta do hlubin protiputinovské duše

Často dokáže umělecké dílo vzniklé v určitém společenském prostředí přiblížit atmosféru lépe než sociologický průzkum. Nebo přesněji řečeno dokáže ji přiblížit jinak. Ruský spisovatel Ivan Filippov patří k Putinovým odpůrcům. Jeho telegramový kanál Na Zzzápadní frontě klid se věnuje popisu a odhalování tzv. Z kanálů, jinými slovy nejtvrdší propagandy Putinova režimu. Řeč ale bude o jeho právě vydané knize Myš.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta do hlubin protiputinovské duše naznačuje, co se děje v hlavách lidí, kterým se sice nelíbí současný režim, ale chovají naději na zázrak.

Cesta do hlubin protiputinovské duše naznačuje, co se děje v hlavách lidí, kterým se sice nelíbí současný režim, ale chovají naději na zázrak. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Filippov použil žánr zombie apokalypsy, která se odehrává v současné Moskvě. Způsobil ji virus, který se náhodně dostal ven z utajené laboratoře, kde se pracuje na elixíru dlouhověkosti, který si objednal Vladimir Putin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Cesta do hlubin protiputinovské duše

Virus je mimořádně nakažlivý, takže většina obyvatel Moskvy se v krátkém čase promění ve vraždící zombie, které v ulicích číhají na nenakažené lidi a na místě je žerou zaživa.

Autor popisuje strastiplná dobrodružství několika nenakažených, kteří nejdříve překonávají nástrahy ruského hlavního města v malých skupinkách a v závěru se spojí. Finále této knihy je totiž cosi jako happy end.

Jelikož všichni ruští vládci v Kremlu zemřeli, záchranu státu a světa zajišťuje jistý gubernátor, který nechá Moskvu vybombardovat a srovnat se zemí. Pak se Rusko jako mávnutím kouzelného proutku začíná měnit k lepšímu.

Text podle mého přesvědčení prozrazuje duševní pochody těch Rusů, kteří Putina rozhodně nechtějí, ale zároveň žijí v zajetí snů o skvělé budoucnosti dosažené mimo jiné násilím vůči svým krajanům. Autor s chutí virtuálně vraždí nejnenáviděnější celebrity putinovského Ruska. Zvláště krutě nechává zahynout propagandistu Vladimira Solovjova a patriarchu Kirilla.

Překrásné Rusko budoucnosti

Současně má pochopení pro čirý darwinismus, kterým se řídí jeho kladné postavy, aby vůbec přežily. Krve, zabíjení a mrtvolného puchu je v knize víc než dost. Ale není to podle mého názoru to hlavní.

Autor nejdříve nechá bez zvláštní lítosti zemřít 12 milionů lidí a pak najednou přepne do utopie. Gubernátor, kterému volá Joe Biden, je zachránce, autor k němu podle svých slov „cítí velkou něhu“.

Moskva označila expremiéra Kasjanova za zahraničního agenta, bude pod přísným dohledem

Číst článek

Dočasnou hlavou státu se stává Jevgenij Rojzman, což je reálný politik, bývalý primátor Jekatěrinburgu. Rojzman mimo jiné připravuje prezidentské volby, v nichž bude kandidovat Alexej Navalnyj.

Média v utopickém finále obsadili novináři, kteří ve skutečnosti žijí v Rusku a za jeho hranicemi. Obyvatelé, kteří i jinak jsou mimo Moskvu nesmírně laskaví, obětaví a všechno chápou, jsou pod vlivem takto dobře vysílajících a píšících médií připraveni společně budovat překrásné Rusko budoucnosti.

Celý svět včetně Ukrajiny a Izraele (pozor, válka proti Ukrajině trvá!) novému Rusku pomáhá. Rojzman prohlašuje, že stáhne vojska z okupovaných území a zruší pohotovost ruských jaderných zbraní.

Tahle cesta do hlubin protiputinovské duše naznačuje, co se děje v hlavách lidí, kterým se sice nelíbí současný režim, ale chovají naději na zázrak.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme