Ruské soudy nápadně přitvrdily při trestání kritiky války

Putinovo tažení proti tzv. pomlouvačům toho, čemu ruský prezident říká „zvláštní vojenská operace“ na Ukrajině, skutečně sílí a dá se to snadno doložit i několika nekomplikovanými statistickými čísly. Například: za prvních šest měsíců letošního roku ruské soudy podle paragrafu, stíhajícího fejky či chcete-li případy „diskreditace“ ruské armády a jejího tažení na Ukrajinu, obvinily a odsoudily 21 lidí.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Osm z nich přitom bylo reálně posláno za mříže, tři další dostali podmínku a deset odsouzených se ze svého údajného prohřešku proti vlasti a vlastenectví vykroutilo jen pokutou – pravda, většinou dosti mastnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Ruské soudy nápadně přitvrdily při trestání kritiky války

Prosté srovnání však ukazuje, že za celý loňský rok bylo v Rusko za „vědomé šíření dezinformací“ o ruské armádě odsouzeno „jen“ čtrnáct lidí. Nepodmíněný trest odnětí svobody přitom dostali pouze dva z nich.

Administrativní a trestní odpovědnost za „pomlouvání“ ruské armády byla v Rusku zavedena v březnu loňského roku, tedy krátce po začátku války. O rok později už se tento poklesek začal vztahovat na ty, kteří se jakýmkoli způsobem dotkli tzv. smluvních vojáků a stejně tzv. dobrovolníků.

19. října pak ruská Státní duma v prvním čtení schválila návrh zákona, který postihuje i fejky namířené proti příslušníkům Ruské národní gardy. Žijete-li zkrátka v Rusku a chcete kriticky hodnotit činnost ozbrojených složek, musíte si dát zatracený pozor na hubu. A vůbec nejjednodušší je ji prostě držet.

Rusové mají u Avdijivky velké ztráty, tvrdí Zelenskyj. Přišli podle něj už o celou brigádu

Číst článek

Podívejme se ale na problém z druhé strany. Jaký je vztah ruské společnosti k válce, již Rusko už přes půldruhého roku vede proti Ukrajině? Jak je vůbec možné, že propukla a jaké události v nejnovějších ruských dějinách zapříčinily, že za prezidenta Putina se RF změnila v militantní totalitní režim?

Na tyto otázky se poslední dobou snaží odpovídat nezávislý sociolog Lev Gudkov. Podle toho bylo v Rusku dosaženo jakéhosi „organizovaného koncensu“, kdy se proti válce zastřeně či zcela otevřeně vyslovuje a staví necelá čtvrtina obyvatelstva. Toto číslo je přitom dosti stálé a neroste.

Lev Gudkov si myslí, že je to způsobeno několika faktory: samozřejmě všudypřítomným strachem, ale v neposlední řadě i tím, že válka na lidi zatím nedoléhá ekonomicky a také pečlivě utajované ztráty se zatím zdají snesitelné. Dokud se situace v tomto ohledu nezmění, dál to na docela dlouho zůstane, jak to je.

Autor je komentátor Českého rozhlasu.

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme