Bude možné jednat s Ruskem o míru?

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se válka v jeho zemi dostává do své nejkrvavější fáze. Jejího konce přitom zatím nevidět a podle řady ruských, ukrajinských a západních odborníků směřuje k vleklému průběhu. Přesto se mnozí politici i politologové zamýšlejí nad tím, jak vyjednat mír nebo alespoň příměří. Většina z nich se ovšem shoduje na tom, že na ruské straně jednacího stolu nebude moct sedět Vladimir Putin.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci přesouvají tělo zabitého ruského vojáka ve vesnici Malaya Rohan na předměstí Charkova

Dobrovolníci přesouvají tělo zabitého ruského vojáka ve vesnici Malaya Rohan na předměstí Charkova | Foto: Andrii Marienko | Zdroj: ČTK/AP

Velmi příkře odmítá představu jakéhokoli jednání s Vladimirem Putinem bývalý zahraničněpolitický poradce Angely Merkelové a zároveň nový šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Bude možné jednat s Ruskem o míru?

Ten v nedávném rozhovoru pro Deutsche Welle připomněl, že Západ se dlouhá léta až křečovitě snažil budovat právě k Putinovi jeden most za druhým. Dnes však panu Heusgenovi nezbývá nic jiného než s lítostí konstatovat, že ruský prezident všechny tyto mosty bez lítosti zbořil – porušil Chartu OSN, Pařížskou chartu pro novou Evropu i Budapešťské memorandum ze sklonku roku 1994 – na jeho základě se Ukrajina vzdala svého jaderného arsenálu a Rusko díky tomu garantovalo její suverenitu a územní celistvost.

Moskva zakázala vstup do Ruska tisíci Američanům. Na seznamu je i Biden a někteří ministři

Číst článek

Autor předešlého výroku se ptá: „Jak můžeme komunikovat s člověkem, který nerespektuje ani jeden z dokumentů, který on, popřípadě jiný představitel Ruska, podepsal? Porušil veškeré civilizační normy a já nechápu, jak by bylo možné posadit se k jednomu stolu s člověkem, který nese přímou odpovědnost za útok na suverénní stát a má na svědomí neoddiskutovatelné válečné zločiny…“

Rusko plné Putinů

Poněkud jiný postoj k věci má německý brigádní generál ve výslužbě a bývalý vojenský atašé Spolkové republiky v Rusku Reiner Schwalb. Ten se kloní k názoru, že pro obě strany bude velice těžké dosáhnout na bojištích nejméně trojnásobné převahy v živé síle i v technice, která je podle tradičních pouček pro vojenský úspěch naprosto nezbytná. Očekávat se tedy dá to, co věští kdekdo a co povede k situaci, že vojensky zvítězit nedokáže ani jedna, ani druhá strana.

Pan generál je proto přesvědčen, že Západ musí s Ruskem udržovat kontakty, i kdyby to pro něj bylo sebetěžší. Ba co víc, v nové situaci je třeba připravit se i na změnu mocenské garnitury a na fakt, že bude kupříkladu jednat s jinými politiky.

Reiner Schwalb doslova říká: „Za léta své diplomatické práce v Rusku jsem potkal plno mladých a mladších lidí ve věku 25–50 let, kteří jsou plně ochotni respektovat demokracii, respektovat západní hodnoty a nutnost směřování ke svobodě. V dlouhodobé perspektivě se sami vůči Rusku musíme vymezit tak, abychom právě tyto lidi neztratili, i když se nám to čistě pocitově může zdát velmi složité.“ Otázkou je, zda generál Schwalb bere v potaz jinou pravdu – že současné Rusko je plné dalších Putinů a že po jakémkoli odchodu momentálního prezidenta se k moci nejpravděpodobněji dostane právě někdo z nich.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme