Pět scénářů vývoje války na Ukrajině

BBC u příležitosti sta dní války na Ukrajině zveřejnila pět nejpravděpodobnějších scénářů vyústění tohoto nečekaného konfliktu. Jsou přirozeně nezaručené, ale přesto velmi zajímavé – už proto, že válečné štěstí se jednou pousměje na jednu stranu, jenže pak se zase přikloní k té druhé. Je opravdu těžké stanovit, který z těchto scénářů má k realitě nejblíže, ale posuďte sami.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank ruských sil ve městě Popasna v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny

Tank ruských sil ve městě Popasna v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Scénář první – dlouhá opotřebovávací válka. Ta může pokračovat ještě celé měsíce, ne-li roky, dokud obě strany budou schopny síly protivníka systematicky semílat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Pět scénářů vývoje války na Ukrajině

Vše se bude měnit podle toho, jak jedna či druhá strana bude dosahovat taktického úspěchu, nebo bude naopak na čas neúspěšná. Tento vývoj lze považovat za dosti pravděpodobný a Putin bude v takovém případě předpokládat, že Západ se v otázce podpory Ukrajiny jednoduše unaví.

Scénář druhý – Putin jednostranně vyhlásí příměří. Věc v této chvíli těžko představitelná, ale nastat by mohla: Ruský prezident by prohlásil, že „speciální vojenská operace“ dosáhla svých cílů, protože obyvatelstvo „lidových republik“ je spolehlivě ochráněno a podařilo se vybudovat suchozemský koridor na Krym.

Kdyby Rusko chtělo, mohlo by tento scénář uplatnit vlastně kdykoli, a ještě si zahrát na mírotvorce.

Živou sílu Rusko obětuje

Třetí scénář – pat. Rusko i Ukrajina dospějí k názoru, že vojensky už nikam dál nepokročí a usednou k jednacímu stolu. Pokračování války jim totiž nebude stát ani za prolévanou krev, ani za šílené náklady, a to z obou stran.

Scénář čtvrtý – vítězství Ukrajiny. Zatím nezní příliš pravděpodobně, ale vyloučeno to není. Mohlo by se kupříkladu stát, že vůle Ukrajinců nepoleví a podpořena západními raketovými systémy a dalekonosným dělostřelectvem promění dosavadní obranný charakter války ze své strany naopak v útočný.

Otázkou je, jak by se při podobném vývoji zachoval Putin a zda by právě v této chvíli nenasadil chemické či dokonce jaderné zbraně.

A konečně scénář pátý – vítězství Ruska, které se na samém počátku války naprosto samozřejmě předpokládalo. Ať se nám to líbí či ne, je plně myslitelný, zejména u vědomí obrovské početní převahy Rusů jak ve válečném materiálu, tak v živé síle, kterou ruská strana v případě potřeby navíc bez mrknutí oka klidně obětuje.

Z těchto hypotéz si tedy podle vlastních preferencí a vlastního vkusu můžeme vybrat, jenom s tím nebezpečím, že nevyzpytatelný reálný život stejně rozhodne docela jinak.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme