Ruská okupace jaderné elektrárny v Záporoží je sudem prachu

„Radiační situace na Ukrajině zůstává normální.“ – Touto větou uzavírá šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová pravidelně své příspěvky na Twitteru. Dělá to od konce února, kdy ruští vojáci nejdřív obsadili ukrajinskou elektrárnu v Černobylu a o pár dnů později zaútočili i na jadernou elektrárnu v Záporoží, největší zdroj energie z jádra v Evropě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záporožská jaderná elektrárna

Záporožská jaderná elektrárna | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V Českém rozhlasu tenkrát Drábová řekla, že „Rusové zešíleli“, když ji začali ostřelovat. A že tím „porušili ženevské konvence, které obsahují i ustanovení o ochraně nebezpečných objektů“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lída Rakušanová: Ruská okupace jaderné elektrárny v Záporoží je sudem prachu

Rusové ovšem nezešíleli. Jednak zachází Putinovo vojsko s mezinárodními konvencemi permanentně jako s onucí, ale především ruští agresoři vědí, že pro ně neexistuje bezpečnější ochrana před ukrajinskou odvetou, než je právě jaderná elektrárna. Na tu Ukrajinci nikdy s těžkou vojenskou technikou nezaútočí, protože, jak řekl ministr zahraničí Kuleba, kdyby záporožská elektrárna explodovala, dojde ke katastrofě desetkrát větší než v Černobylu.

Ruští vojáci to oné noci na pátek 4. března, kdy záporožskou elektrárnu přepadli, přesto riskovali a nepřerušili útok ani když v areálu začalo hořet. Teď se ukázalo, co tím sledovali. V elektrárně sice nechali pracovat – za otrockých podmínek – ukrajinský personál, ale hlavně si tam navezli tanky a munici.

Kyjev tvrdí, že Rusko skladuje zbraně v Záporožské jaderné elektrárně, podle Rusů na ni Ukrajinci útočí

Číst článek

Nedobytná raketová základna

A podle šéfa ukrajinského Enerhoatomu Petro Kotina si z této atomové elektrárny, třikrát výkonnější než Temelín, udělali de facto raketovou základnu. Z ní ostřelují „raketovými systémy druhou stranu Dněpru a území kolem Nikopolu“.

V těchto dnech hodlají celý svůj armádní arsenál přestěhovat do strojoven v prvních třech blocích. Tím by ovšem do nich zablokovali přístup hasičům. Nehledě na to, že bezpečnostní pravidla tam skladování výbušného materiálu samozřejmě nedovolují.

Celkem je v elektrárně údajně na 500 ruských vojáků. Evidentně netuší, že sedí na sudu s prachem. Nebo je jim to jedno. Organizace Greenpeace totiž upozornila, že v lokalitě elektrárny je velké množství vyhořelého paliva, a to jak v bazénech, tak v takzvaném suchém skladu pod širým nebem.

Pokud by se přerušilo chlazení tohoto vyhořelého paliva, došlo by k požáru a následná radiace by zasáhla nejen Ukrajinu, ale i značnou část Evropy.

Perverzní proměnou uloupené atomové elektrárny v de facto nedobytnou raketovou základnu, srovnávající se zemí všechno kolem, se Putinova armáda každopádně zapsala už teď do historie válek. Jako teroristická organizace, ohrožující celou planetu.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme