Jak se bránit ruským trollům?

Sociální síť Facebook oznámila, že do konce roku vytvoří zvláštní nástroj, který umožní uživatelům zjistit, zda se v minulosti nesetkali s příspěvky pocházejícími z ruské „továrny trollů“ a nepřihlásili se náhodou do fakeové skupiny vytvořené v Rusku.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreml, Moskva

Kreml, Moskva | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Týká se to především amerických uživatelů, ale nejen jich. Britský tisk zjistil, že více než 80krát citoval podstrčené tweety coby zaručené zprávy, než síť Twitter odhalila jejich původ a zablokovala jejich účty. 

Problém ruských trollů v amerických a evropských sítích zůstává mimořádně zpolitizován. Může za to zjištění, že aktivně zasahovali do politických kampaní, ať už se jedná o britské referendum o vystoupení z Evropské unie, či americké prezidentské volby. Veřejnost cítí, že je zapotřebí problém odpolitizovat a vnímat ho výlučně jako otázku bezpečnosti.

Tento názor sdílí také bývalý analytik Národní bezpečnostní agentury Spojených států, nyní komentátor časopisu The Observer John Schindler. Má za to, že celý problém dostal neblahý stranický nádech. Avšak průběh investigace zvláštního vyšetřovatele Roberta Millera ukázal, že v ohnisku jeho pozornosti se nacházejí demokraté stejně tak jako republikáni. 

Mnozí členové Demokratické strany rovněž udržovali styky s Kremlem a dostávali nekalé peníze. Vyšetřování dostává konečně nadstranickou povahu. Bylo zjištěno, že prostřednictvím trollů a botů útočil Kreml na americkou demokracii nejen zprava, ale také zleva. Podporoval taková hnutí jako Black Lives Matter (Na černých životech záleží), prosazoval argumenty krajně levicových organizací. 

Obstát v hybridní informační válce

John Schindler se domnívá, že každý prostředek je Rusku dobrý, když může pomoci prosazovat protizápadní a protiamerickou propagandu. S použitím sociálních sítí, zejména Facebooku, Twitteru, Instagramu a dalších se Kreml snaží podkopávat zřízení mnoha zemí světa. Programy hybridní války jsou uzpůsobeny podmínkám každého státu zvlášť s přihlédnutím k místním specifikám a politické situaci.

Bojíš se radiace? Dej si pivo, radí ruské úřady

Číst článek

Kupříkladu ve Spojených státech ruští trollové prezentují Donalda Trumpa jako nacionalistu a protivníka imigrace. Zároveň prosazují požadavky rasové a sociální spravedlnosti, stimulují v zemi různá hnutí sociálního odporu. Jediný společný záměr spojující kritiku zprava a zleva spočívá v dokazování, že Amerika je špatná a zanikající civilizace. 

Zhruba stejnou taktiku používají vůči Evropské unii. Důvěřivým lidem ruští trollové vnucují představu, že Rusko je jedinou vskutku křesťanskou zemí světa, která brání tradiční hodnoty před západními úchylkami, jako je alternativní sexuální orientace, že Rusko je jedinou civilizací, která ochraňuje bílou rasu před vyhubením.

Hybridní válka vedená Kremlem

Lidé náchylní ke spikleneckým teoriím se snadno stávají obětí cílené propagandy „továrny trollů“. Antisemitům nabízí „důkazy“ toho, že světu vládnou sionisté, levičákům podstrkávají protikapitalistické slogany, které jen na první pohled vypadají jako boj proti korupci. 

Odveta za Russia Today. Moskva navrhla zakázat vstup americkým novinářům do parlamentu

Číst článek

Kupříkladu vůdkyně amerických Zelených a prezidentská kandidátka v posledních volbách Gill Steinová se netají svými proputinskými sympatiemi a u příležitosti 10. výročí založení televize Russia Today seděla u stolu s Vladimírem Putinem paradoxně spolu se svým ideovým odpůrcem generálem Michaelem Flynnem. 

Bez pochopení globálního měřítka této záškodnické činnosti nelze účinně obstát v hybridní informační válce vedené Kremlem, míní John Schindler.

Jefim Fištejn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme