Svět ruského prezidenta Vladimira Putina: prvotním zájmem je moc, pomáhá také vnější nepřítel

Jaký je svět podle ruského prezidenta Vladimira Putina? Podívejme se na něj prostřednictvím tří položek. Za prvé. Vladimir Putin předsedá zkorumpované kleptokracii s pochybnou ekonomikou a jeho prvním a posledním zájmem je udržet se u moci. Doma se čím dál víc ozývají nespokojení poddaní. V takové situaci není nic užitečnější než vnější nepřítel.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin na energetické konferenci v Moskvě

Vladimir Putin na energetické konferenci v Moskvě | Foto: Sergei Ilnitsky | Zdroj: Reuters

Přirozených nepřátel nemá Rusko na rozdávání, je tedy třeba vyrobit nepřítele pro domácí spotřebu uměle. Odtud neutuchající ruská propaganda o zemi obklíčené aliancí NATO a ukrajinskými fašisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Klvaňa: Svět podle Putina

Za druhé. Pro značnou část svých voličů se Putin doma potřebuje prezentovat jako hráč světového formátu. Jediný způsob, jak to zajistit, je vyrobit takovou krizi, kterou si ani světová supervelmoc, Spojené státy, nebude moci dovolit ignorovat.

Za třetí. Putin před několika lety napadl Ukrajinu, anektoval Krym a fakticky zabral dvě východní ukrajinské provincie. Nikdo seriózní na světě takovou anexi neuznává. Jenže Putinovi se v této věci defenzíva nehodí.

Zavřu vás, až zčernáte

Ze všech těchto tří uvedených důvodů shromáždil Putin na východní ukrajinské hranici početné vojsko a zbytek nechal dokončit západním tiskem. Prezident Spojených států Joe Biden byl nucen jednat, tedy spíše zasednout k video callu a Putinovi pohrozit.

Pokud napadne Ukrajinu, řekl Biden, Rusko bude čelit zostřeným hospodářským sankcím, Západ vyzbrojí ukrajinskou armádu ještě razantněji, než tak dosud dělal a NATO rozmístí ještě víc vojáků na svém východním křídle, blízko Rusku.

Putin kontroval. Rusko nechce Ukrajinu v NATO. Spojené státy se k tomu mají zavázat. Spojené státy se k tomu pochopitelně nezavážou a Putin to dobře ví. Stejně tak Západ neuzná anexi Krymu. S ruskými vojáky na ukrajinské hranici však není na tahu Putin, ale Západ, a o to Putinovi jde. Putin je dobrý šachista. Ve skutečnosti hraje černými a chybí mu oba koně, ale s pouhými dvěma střelci – a nezapomínejme, že také s pomocí jak ruských, tak západních médií – hraje mistrnou partii. Domácím oponentům říká: jen si mě zkuste vyzvat na souboj. Zavřu vás, až zčernáte, protože naše země je v nebezpečí a vy nahráváte nepříteli.

Svým ovečkám říká: podívejte se na mě, mám rozhovor s Bidenem, už nás konečně zase berou vážně, jsme světová velmoc. A Bidenovi říká: téma na stole není naše agrese na Ukrajině, natožpak anexe Krymu, téma na stole je „uvolňování napětí“ a nepřípustnost vstupu Ukrajiny (a potažmo Gruzie) do NATO.

Biden udělal všechno správně, ale tahy, které by mu umožnily šach, natožpak mat, nejsou v dohledné době k dispozici. Svět podle Putina je zatím světem režírovaným Putinem.

Autor působí na New York University Prague

Tomáš Klvaňa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme