Na Potěmkinovy vesnice v Rusku navazují Potěmkinovy volby

Volební klipy povolených stran a hnutí na ruském federálním televizním kanálu Pěrvyj jsem zvlášť nevyhledával. Jen mě zajímalo pokračování seriálu Šifra, z něhož jsem viděl dvě řady a byl zvědav na třetí. Ale klipy byly vysílány spolu s reklamou uprostřed seriálu, takže utéct jim nešlo.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Višněvskij, 65letý člen strany Jabloko, ukazuje dva další kandidáty do voleb, kteří vystupují pod jménem Boris Višněvskij | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Volby do Státní dumy a dalších orgánů skončí v Ruské federaci 19. září. Začnou již 17. září v souladu s novým ustanovením o třídenním volebním procesu. Kritici poznamenávají, že státní moc bude tak mít ulehčenou manipulaci s hlasovacími lístky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Na Potěmkinovy vesnice v Rusku navazují Potěmkinovy volby

Kdyby člověk pouze sledoval volební klipy a nevěděl o situaci v Rusku před těmito volbami nic bližšího, řekl by si snad jen to, že jsou tyto agitky nabubřelé a některé doslova bizarní.

Lahůdkou je vstup kandidáta strany Občanská platforma, který přijde na jakousi střelnici, kde neidentifikovaní střelci nejsou s to trefit klasickou postavu amerického strýčka Sama. Kandidát si vytáhne obyčejný prak, pochlubí se, že si ho vyrobil sám, a proděraví Amíkovi čelo přesně nad kořenem nosu. To má být argument, proč volit tuto stranu.

Jinak vrchní komunista Gennadij Zjuganov tam prohlašuje, že nevzdělaný člověk je v současném světě ztracen, vrchní nacionalista Vladimir Žirinovskij slibuje nápravu sociálních problémů, hybridní kremelsko-nacionalistická partaj Spravedlivé Rusko – Za pravdu chce, aby se matka stala profesí a tak dále. Je to tradiční a dost nudné.

‚Poslali instrukce, jak volit.‘ Ruští zaměstnanci popisují, jak je šéfové nutí hlasovat ve volbách

Číst článek

Voliči budou úspěšně zmateni

Jenže za touto fasádou se skrývá fakt, že Kreml nepustil k volbám politické subjekty a kandidáty, které pokládá za sebeméně neloajální vůči Vladimiru Putinovi.

Strany jednoduše nedostaly registraci vnitra a ti jednotlivci, kterým smíšený volební systém umožňuje účast, ale nebyli shledáni jako poslušní, uviděli jen dveře volebních komisí, které se před nimi zavřely. Ze 174 kandidátů tohoto typu pustil Kreml k volbám jen 11 nejvíce prověřených.

V Petrohradu se ale stala neobvyklá věc: možnost obhájit svůj mandát dostal jeden ze známých opozičních členů městského zákonodárného sboru, liberál Boris Višněvskij. A co následovalo? Volební komise zveřejnila plakáty s fotografiemi kandidátů. Boris Lazarevič Višněvskij, což je zmíněný liberál, je úplně vpravo. Vedle něj jsou dva konkurenti: Boris Gennadijevič Višněvskij a Boris Ivanovič Višněvskij.

Vypadají tak, aby byli podobní Borisi L. Višněvskému. Přitom se ještě nedávno oba tito pánové jmenovali jinak a měli jiné vzezření.

Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová se rozčílila: „Podle mě je to prostě hanba a ohavnost… Je to prostě výsměch voličům.“ A co udělala? „Bohužel je zákon velmi liberální vůči takovým projevům.“ Takže nic.

Voliči budou úspěšně zmateni tímto cirkusovým představením a Rusko 19. září zdárně naváže na Potěmkinovy vesnice Potěmkinovými volbami.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme