Zfalšované volby rozčeřily hladinu v Rusku

Pryč jsou doby, kdy se v Rusku nedělo nic významnějšího než další ujištění režimu, že ho podporuje přes 80 procent obyvatelstva.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestují proti zfalšovaným volbám gubernátora na Dálném východě v Přímořském kraji

Lidé protestují proti zfalšovaným volbám gubernátora na Dálném východě v Přímořském kraji | Foto: Alexander Khitrov | Zdroj: ČTK/AP

Už řadu týdnů se v rychlém sledu dějí ve veřejném životě věci, které režim naopak viditelně znervózňují.

Nejnovější událostí se staly hrubě a drze zfalšované volby gubernátora na Dálném východě, v Přímořském kraji. Používám-li toto hodnocení, nejde o terminologii, kterou delší dobu ohledně všech ruských voleb uplatňuje nečetná ruská opozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

Tentokrát se jedná o oficiální stanovisko Kremlu, který ústy předsedkyně Ústřední volební komise Elly Pamfilovové oznámil, že přijdou tvrdé tresty pro iniciátory volebních podvodů.

Putinův mluvčí prohlásil, že pro prezidenta nehraje roli kandidát, kterého předtím osobně podpořil a veřejně ho ujistil, že jeho vítězství „bude v pořádku“. Právě ve prospěch tohoto kandidáta, za použití kriminálně mafiánských struktur, byly provedeny mimořádně nejapné, do očí bijící falzifikace výsledků. Vladimir Putin prý nade vše staví průzračnost a čestnost voleb.

Jedno je jisté: něco se stane

Kreml se tak chová, protože cítí, že mu hoří koudel. Politoložka a socioložka Jekatěrina Šulmanová poukázala na výsledky hlubších průzkumů, podle kterých se země většinově vrátila do nálady jako v roce 2011. Euforie z anexe Krymu a velebení Putina jako obnovitele impéria je pryč.

„Lidé se začínají divit, kde se ve veřejném prostoru bere tolik hlouposti. Volič nehlasuje pro opozičního kandidáta proto, že ho má rád. Často ani neví, kdo to je. Chce vyjádřit protest proti stávající státní moci. Řečeno s politologem Alexandrem Kyněvem, volí čerta s ďáblem, jen aby to nebylo Jednotné Rusko,“ řekla Šulmanová.

Přesně tato nálada se ukázala v dálněvychodních volbách, kdy podle skutečného průběhu měl pohodlně zvítězit nad člověkem z Jednotného Ruska kandidát za komunistickou stranu, byť je to podnikatel ve stavebnictví.

Po poradách v Putinově administrativě byl podle interních zdrojů, na které se odvolávají ruská média, do Přímoří vyslán mimořádný výsadek Kremlu, v němž jsou vedle marketingových odborníků také zástupci represivních složek, tzv. silovici.

Sociolog Konstantin Gaaze se však domnívá, že Putin do detailů nechápe, do jaké se dostal situace. Podle sociologa získal od obyvatel nový mandát v březnových volbách hlavy státu za předpokladu, že zvýší kvalitu života Rusů. Místo toho Putin veřejně podpořil penzijní reformu, která doslova naštvala drtivou většinu obyvatelstva.

„Ve finální fázi degradace systému zde nejspíše bude něco jako latinskoamerická junta,“ uvedl Gaaze. Předpovídá v této souvislosti pokus siloviků ovládnout situaci.

Opoziční politik Dmitrij Gudkov oznámil, že se setkal s mládeží, která od 9. září nehledě na zásahy policie pořádá v Moskvě na ulici neomezenou protestní akci. Pak napsal: „Jestliže v prvním dějství na zdi visí puška, neznamená to neodvratně, že ke konci hry vystřelí. Může místo toho aktérovi na hlavu spadnout opona. Ale jedno je jisté: něco se stane.“

 Autor je komentátorem deníku Právo 

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme