Rusko kritizuje uznání izraelských osad

Spojené státy napříště nebudou považovat výstavbu izraelských osad v této oblasti za nezákonnou. Postoj Ruské federace v této otázce zůstává neměnný.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém je jedním z nejstarších trvale osídlených měst na světě | Zdroj: Jiří Kalát

„Toto rozhodnutí hodnotíme jako další krok směřující k destabilizaci mezinárodněprávní platformy blízkovýchodního urovnání. Rozhodnutí jen dále vyostří beztak napjaté izraelsko-palestinské vztahy. Proto důrazně vyzýváme všechny zúčastněné strany, aby se zdržely kroků vedoucích k nové nebezpečné eskalaci v regionu a bránících vytvoření podmínek, které by vedly k obnově přímých palestinsko-izraelských jednání,“ praví se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko kritizuje uznání izraelských osad

V následném podrobnějším komentáři se zdůrazňuje, že zásadní postoj Ruska v této otázce je obsažen v rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2334, která uvádí, že „výstavba izraelských osad na palestinském území, okupovaném včetně východního Jeruzaléma od roku 1967, nemá žádnou právní validitu a je jednou z hlavních překážek na cestě k trvalému míru v oblasti“.

Hlavně neriskovat

Jednou z hlavních překážek pro Rusko v celém tomto dílčím, byť velmi důležitém, problému je, že Vladimir Putin se snaží hrát zaručeně vítězné partie na všechny stany. Tedy nejen na arabskou, ale samozřejmě i na izraelskou stranu.

Jak v proslulém časopisu Foreign Policy uvádí politolog Rajan Menon: „Diplomatická pružnost Ruska v Izraeli, Saúdské Arábii a Egyptě poutá velkou pozornost a Putin si se svými kartami počíná velmi obratně. Jakmile ovšem dojde na lámání chleba, všechny tyto země budou mít mnohem blíž ke Spojeným státům, s nimiž jsou ekonomicky úzce provázány. Svazky s USA bez ohledu na jejich nedostatky nikdo v blízkovýchodním světě nevymění za dosti nejasnou ruskou variantu.“ A vzápětí Menon dodává:

„Rusko samozřejmě má svou váhu. Skoro 150milionová země s tisíci jaderných hlavic, milionovou armádou, obrovitými zásobami ropy a zemního plynu i postem stálého člena Rady bezpečnosti OSN bude vždy znamenat hodně. A politické analytiky by nemělo překvapovat, když Rusové energicky hájí své zájmy v zahraničí, a to ještě ke všemu způsobem, který se Západu může jevit jako výzva. Strategický stisk Moskvy a její na první pohled působivé zisky ovšem nakonec nejsou ani zdaleka tak oslnivé, jak by se mohlo zdát.“

Aktuální lavírování v palestinsko-izraelském konfliktu je toho výmluvným dokladem. Jak chytrá je horákyně jménem Vladimir Putin právě v tomto případě, se teprve ukáže.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme