Zdravý selský rozum je chabá berlička

Jestli se v něčem shodnou tak odlišní politici jako Andrej Babiš, Tomio Okamura nebo Vít Rakušan, je to akcentování „zdravého“, někdy též „zdravého selského rozumu“.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Těžko říct, jestli jde o pouhý projev nenápaditosti partajních lídrů, anebo si v této zemi skutečně kdejaký politik myslí, že nás vytrhne sázka na instinkty či na „vysokou školu života“ - což je kvalifikace, kterou se vychloubají mnozí uživatelé sociálních sítí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Lukáše Jelínka

Vzýváním zdravého rozumu na sebe nejčastěji upozorňují různé populistické a protestní formace. Neúnavný účastník všech typů voleb Petr Hannig podle něj kdysi pojmenoval celou stranu.

Zdravý selský rozum bývá zpravidla stavěn do protiváhy poučkám z učebnic a skript, tabulkám, grafům či analýzám. Někteří politici si jím pomáhají, když jsou líní sepsat detailní politický program nebo obhájit svoji ideologii.

Potíž je v tom, že o zkušenosti se opírající zdravý selský rozum si vystačí bez oponentury, polemiky a hlavně bez kritického myšlení. A to je v politice nebezpečné. Ta by přece neměla být povrchní a postupovat pouze metodou pokus-omyl.

Měla by v sobě spojovat prvky teoretické i praktické, poznatky druhých, zkušenosti vlastní a navrch též vize a plány.

Program a propracovaná řešení

Čerstvý předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan například razí představu inovativní společnosti, v níž je důraz kladen na vzdělání. Chce také projevit zájem o elity, které se právem mohou cítit být přehlížené či nedoceněné.

Proč potom na sněmu svého hnutí kladl takový důraz na zdravý selský rozum? Jenom proto, aby podtrhl empirickou zkušenost komunálních politiků, která leckdy skutečně může být jiná než vrcholných ústavních činitelů a dalšího osazenstva malostranských paláců?

Nebo to souvisí s tím, že Starostové a nezávislí částečně patří do protestní výseče politického spektra - třeba už jen tím, že doposud nesázeli na vyhraněný a detailní politický program, ale spíš na styl politiky a způsob práce…?

Když dlouholetý středoškolský pedagog a propagátor inovací a vzdělání Rakušan šermuje banálním zdravým rozumem, něco není v pořádku. Zdravý selský rozum se totiž obejde bez vědomostí a vlastně jakéhokoli vzdělání.

Ne náhodou se jím nejčastěji zaštiťují ti, co se snaží lidem vštípit představu, že nejnebezpečnější jsou nepraktičtí intelektuálové, kteří neznají život jako obyčejní lidé bez titulů před jménem a za jménem.

Vsadím boty, že kdybychom si zkusili zmonitorovat, kde ve světě internetu bývá zdravý selský rozum nejčastěji oslavován, byly by to nejrůznější konspirační a dezinformační weby.

Máme na víc, říká nový předseda Starostů Rakušan. Preference by do roka rád viděl na 8 procentech

Číst článek

Andrej Babiš se o něj opřel, aby ukázal, že není politik a je jen člověk z lidu. Tomiu Okamurovi zase pomáhá ve vyhraňování se vůči establishmentu a mainstreamovým médiím, o tzv. „sluníčkářských“ elitách ani nemluvě.

Jistě, oběma tato sázka vcelku vychází. Ale těžko se zbavit dojmu, že jde o hru s cinknutou kartou.

Rakušan toto zapotřebí nemá. Jeho stylem není mazání medu kolem úst a budování vzdušných zámků. Už jen to, že coby metu pro Starosty a nezávislé pro nejbližší období stanovil osm procent, svědčí o jeho soudnosti.

STAN ústy svých lídrů hovoří rovněž o slušnosti a potřebě hledání kompromisu. Jde o autentické středové hnutí, jehož předseda by měl přednosti starostů spojit nikoli s chabou berličkou zdravého selského rozumu, který si každý můžeme představovat po svém, ale s programem postaveným na propracovaných řešeních, nad nimiž půjde vést konstruktivní debatu s potenciálními partnery.

Lukáš Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme