Severní Makedonie připomíná Českou republiku před vstupem do unie

Kandidát vládní sociální demokracie Stevo Pendarovski vyhrál prezidentské volby v Severní Makedonii přesvědčivým rozdílem více než sedmi procent.

Komentář Skopje Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát vládní sociální demokracie Stevo Pendarovski vyhrál prezidentské volby v Severní Makedonii

Kandidát vládní sociální demokracie Stevo Pendarovski vyhrál prezidentské volby v Severní Makedonii | Foto: Boris Grdanoski | Zdroj: ČTK/AP

Svůj úspěch založil na slibu přispět k úsilí země vstoupit do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Voliči svým hlasováním také podpořili dohodu s Řeckem o jméně svého státu.

Dohoda z Prespy ukončující spor mezi Řeckem a Severní Makedonií zastínila v předvolební kampani všechna ostatní témata. Vítězný kandidát slíbil dohodu podporovat, poražená favoritka opozice řekla, že je prounijní, ale dohodu nechce.

Podle vedení unie i NATO je ale bez dodržování ujednání s Řeckem členství postjugoslávské republiky v západních strukturách nemyslitelné. Jak se žije mimo ně si obyvatelé Severní Makedonie vyzkoušeli v průběhu dlouhých tří desetiletí od získání samostatnosti.

Malý balkánský stát je jeden z nejchudších v regionu. Průměrná mzda se pohybuje kolem 400 eur. To je v přepočtu výdělek mezi deseti a jedenácti tisíci korunami. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o vnitrozemský stát, spory s Řeckem, Bulharskem a ostatními sousedními státy Severní Makedonii dostaly do mezinárodní izolace.

Stabilitu a bezpečí

Kromě hospodářských problémů se v zemi rozbujela obří korupce, která rozkládala důvěru občanů ve stát. Svědčí o tom i korupční kauzy spojené s bývalým premiérem Gruevskim, toho času v maďarském politickém azylu.

Mezi dveřmi do EU a NATO. Severní Makedonie volí novou hlavu státu

Číst článek

Národovecká politika minulosti přispěla k povstání albánské menšiny v roce 2001. Od občanské války Severní Makedonii zachránil pouze včasný zásah Severoatlantické aliance a Evropské unie. Nápravu své ekonomické situace, plné zapojení do aktivit mezinárodního společenství a bezpečí země dává stávající vláda do přímé souvislosti s členstvím v NATO i unii.

Je to podobný vývoj, jaký byl u nás známý pod pojmem „návrat do Evropy“. Sociologické průzkumy ukazují, že pro vstup do Evropské unie bylo vloni 83 procent občanů Severní Makedonie. Pro členství v západním obranném paktu 77 procent.

V roce 2004 se voliči v České republice vyslovili pro členství v unii také 77 procenty hlasů. Pouze podpora pro členství v alianci byla mnohem nižší. Obyvatelé Severní Makedonie si od členství v unii i NATO slibují podobné věci, jako jsme si slibovali my. Od Evropské unie stabilitu, vládu práva, zásah proti korupci a hlavně prosperitu. Od Severoatlantické aliance bezpečí vůči vnějším hrozbám.

‚Makedonie je Řecko a tečka.‘ Desetitisíce lidí demonstrovaly v Aténách proti dohodě o přejmenování státu

Číst článek

Obojí je zatím na dobré cestě. Pozvánka do NATO čeká na schválení členskými zeměmi, přičemž prezident Trump už protokol postoupil k ratifikaci Kongresu. Eurokomisař pro rozšíření Hahn slíbil pokračování podpory Severní Makedonii, která se může těšit na předvstupní pomoc.

Je zajímavé srovnání, že v dobách, kdy se Severní Makedonie ocitá na dohled konce epochy podobné našim devadesátkám, má země jasný cíl, za kterým jde. V České republice od vstupu do Evropské unie stoupl blahobyt, její bezpečnost je členstvím v NATO zaručená.

O to víc se ale zdá, že se ztratil směr a cíl, neboť o jednou dosaženém cíli se čím dál více pochybuje. Teď se za úspěch považuje, když podpora členství v unii přesáhne v České republice 50 procent.

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme