Sexuální skandál na politické scéně

Mladý politik na základě zveřejněného podezření z nevhodného chování k ženám a ze znásilnění, složil mandát poslance a odstoupil z kandidátky. Reagoval rychle a za to sklidil pochvalu. Za své chování se omluvil, znásilnění popírá a bude se proti tomuto nařčení bránit soudně.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec TOP 09 Dominik Feri | Foto: Tomáš Tkáčik | Zdroj: Profimedia

Měl mnoho příznivců, kteří jsou nyní zklamáni a někteří z nich se ho zastávají. S tím, že jeho skutek nebyl tak závažný, není prokázaný a vzhledem k načasování je možné, že se jedná jen o zinscenovanou aféru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Kroupa: Sexuální skandál na politické scéně

Jejím cílem je poškodit jeho i stranu, za kterou měl kandidovat. Odpůrci spíše věří předpokládaným obětem sexuální agrese, varují před tím, abychom takové jednání bagatelizovali, a požadují přísnější tresty pro pachatele násilí na ženách.

Celou událost provází jev, který známe i z jiných případů: čím méně o nich lidé vědí, tím zásadovější postoje k nim zaujímají.

Jedni odsuzují pachatele, který zatím nebyl usvědčen, druzí odsuzují poškozené, u nichž nebylo prokázáno, že jimi nejsou.

Do hry ovšem vstupuje i ideologická předpojatost těchto samozvaných soudců. Pokrokoví bojovníci za lepší svět v události spatřují další doklad zkaženosti společnosti ovládané muži, která je plná násilí.

Novinářka Rychlíková o kauze Feri: Jsme si jistí, že nejde o předvolební manipulaci. Svědkyně se neznají

Číst článek

Volají po drakonických trestech a chtějí vymýtit tento nešvar do důsledků. Obhájci tradičních pořádků mají sklon závažnost takových činů zlehčovat a nevidí žádný důvod měnit svůj postoj k nim, ani jejich trestní kvalifikaci. Ať už věc dopadne jakkoli, ani jeden z těchto táborů nebude spokojen.

Předsudky nezatahovat

Ke změnám dojde a dojít musí. Důvodem je, že se za posledních 50 let, v důsledku několika sexuálních revolucí, v této oblasti zásadně proměnilo chování společnosti a násilí přibývá. Intimní vztahy, které byly dříve výlučně soukromou záležitostí, se stále více stávají věcí veřejnou a politickou.

Rozvolnění přísných mravních norem s sebou nese nutnost zpřísnění pravidel právních. Protože tam, kde společnost ztrácí schopnost regulovat samu sebe, nastupuje stát.

Tyto změny však onen lepší svět pokrokářů nepřiblíží ani o píď. Zákony, pokud jde o ochranu potenciálních obětí trestných činů, jsou děravějším sítem než mravní pravidla. A čím jsou drakoničtější, tím více vyžadují dohledu policie.

Technicky vzato je dnes možné rozmístit kamery tak, aby pokrývaly nejen veřejné prostory, ale i soukromé, včetně ložnic. Sledovat chování každého jednotlivce a s pomocí umělé inteligence při milování identifikovat každé porušení zákona.

Jak víme, jsou státy, které takový dozor už aplikují. Jsou však dokladem toho, jak snadno se sladká utopie stává dystopií.

U nás jsme zatím naštěstí tak daleko nepokročili. Do řešení jednoho sexuálního skandálu je lepší ideologické politické předsudky nezatahovat.

A přistupovat k úpravám zákonů jenom tak, aby odpovídaly sociální realitě. A pokud se týče přemýšlení o mravních normách, kterými se máme řídit, pomůže, když si každý představí, že obětí je jeho dcera a pachatelem jeho přítel.

Autor je filozof a pedagog

Daniel Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme