Po komunálkách je možné dořešit kauzu syrských dětí

České komunální a senátní volby byly s napětím očekávané také na Balkáně, obzvláště v Řecku a zbytku Evropské unie. Rozlousknutí kauzy případného převzetí padesáti syrských sirot či nezaopatřených dětí z řeckých uprchlických táborů totiž muselo počkat na chvíli, kdy volební urny vydají nadílku voličských hlasů.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětští uprchlíci

Dětští uprchlíci | Foto: CC0 Public domain

V zahraničí teď mohou být právem zvědaví, jaký naše země zaujme předvolební kampaní nezatížený postoj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Thomas Kulidakis: Po komunálkách je možné dořešit kauzu syrských dětí

Z hlediska komunikace s řeckou vládou i zbytkem unie pozdržení možného symbolického převzetí dětí z řeckých táborů žádnou škodu nenapáchalo.

V Řecku i ostatních evropských zemích jsou totiž také u moci volení zástupci. Mohou mít tedy porozumění pro českého premiéra i jeho sociálnědemokratického partnera.

Obzvláště v případě Andreje Babiše (ANO) je známo, že kam v Evropě přijede, tam vysvětluje specifickou situaci, v níž se ve vztahu k veřejnému mínění nachází. Sám se ostatně netají tím, jak nejednomu evropskému politikovi vysvětlil, že téma migrace je u nás více než výbušné.

Podle Šojdrové premiér otočil a přislíbil pomoc 50 syrským sirotkům. ‚Ale v Sýrii,‘ reagoval Babiš

Číst článek

Teď už ale Andrej Babiš nemusí hrát roli volební tváře před komunálkami, protože už je rozhodnuto, koalice se skládají. Může se tedy vrátit k práci premiéra na plný úvazek.

Vzhledem k jeho velké oblibě u veřejnosti ale právě on jistě hravě dokáže vysvětlit i nezbytnost nepopulárního kroku. Stačí se jen nebát a chtít.

Oko volebního hurikánu

Co se týká samotných běženců, ti se postupně stěhují z řeckých ostrovů na pevninu. V celém Řecku je podle vládních statistik přes tři tisíce nezletilých bez doprovodu. Pokud by se je tedy Andrej Babiš vydal hledat, s touhou slavnostně je najít a přivézt, bude moci hledat i mimo ostrovy.

Ani nemusí vkročit do nějakého tábora, protože ty jsou plné i na pevnině. Nejdříve se přesouvají ženy a děti, které se momentálně stěhují do pronajatých hotelů a bytů.

Z tohoto hlediska je ovšem potřeba si pospíšit. Premiér hledáním pověřil také europoslankyni Michaelu Šojdrovou (KDU-ČSL), která se o přístup k řeckému ministerstvu pro migraci pokusí také. V pro premiéra nejhorším případě uspěje, protože Babiš nebude dost rychlý. V tom případě uslyšíme verzi, že česká vláda nepomohla, ale sirotci existují a Šojdrová si užije vavříny vítězství.

Udělali ze mě zrůdu. Pochybuji, že ty děti existují‚ řekl Babiš o návrhu Šojdrové. Podle něj je ,pomatená‘

Číst článek

Z hlediska Evropské unie i států takzvaně solidárních se už ovšem nehraje o nějaké rozbití protimigrační jednoty visegrádských států. S nápadem přijmout potřebné syrské děti se už ztotožnilo sousední Slovensko, které jako vždy ostatní země V4 opustilo.

Stejně jako v případě migračních kvót. V jejich rámci místa nabízelo, nějaké ty běžence i přijalo, takže se na rozdíl od nás vyhnulo žalobě kvůli neplnění povinností. Brusel ovšem dal už v minulosti najevo, že dodatečné přijetí běženců u Řecka nebo Itálie zbaví žaloby také naši zemi.

Člověk by si řekl, že po šesti měsících na Balkáně mu mohou být komunální volby v České republice tak trochu jedno. Skládání místních koalic je opravdu dva tisíce kilometrů vzdálené. Dopady konce volební kampaně jsou ale citelné i přes hranice zemí a států. Teď je jen otázka, kdo oko volebního hurikánu dokáže lépe využít. Zdali premiér a vláda, nebo europoslankyně s aktivisty. V zahraničí jsou dveře pro solidární krok otevřené.

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme