Školní obědy zdarma budou, i když nebudou

Vláda investuje desítky milionů korun a ušetří tím miliardy. Nejde o nějaký zázračný podnikatelský nápad premiéra Babiše. Je to výsledek neochoty hnutí ANO a sociální demokracie uzavřít kompromis. Měl se týkat školních obědů zdarma.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní obědy zdarma budou, i když nebudou | Zdroj: Fotobanka Profimedia, Český rozhlas

Koaliční partneři se nedokázali shodnout na tom, zda se mají týkat všech dětí, nebo jen těch ze sociálně slabších rodin. Oba nápady měly vyjít státní pokladnu na miliardy korun ročně. Ty ušetří.

Školní obědy pro chudší děti zdarma? Hamáček očekává, že o nich ještě budou s ANO jednat

Číst článek

Přesto za obědy zdarma bude muset zaplatit. V příštím roce by to mělo být sto milionů korun. K čemu budou dobré, když obědy zdarma koaliční spor nepřežily? K tomu, aby mohly i nadále fungovat.

Zdánlivě nelogický protimluv má poměrně fádní vysvětlení. Už několik let totiž bezplatné obědy v omezeném rozsahu existují. Jen kolem nich dosud nepanoval takový rozruch. Ten vznikl až v momentu, kdy si předseda hnutí ANO uvědomil, že by na ně mohl nalákat další voliče, tentokrát některé rodiče.

České rodiny nesnídají kaviár, ve školách hladoví až sto tisíc dětí, hájí placené obědy Valachová

Číst článek

To si nechtěli nechat líbit sociální demokraté. Dotační program umožňující poskytnout obědy zdarma některým dětem se totiž rozběhl v době, kdy včele ministerstva školství byla Kateřina Valachová.

Pro někoho dobrá zpráva

Spor o to, kdo bude moci veřejnosti prodat autorství zákona umožňujícího bezplatné stravování pro školáky, vyústil v nedohodu.

Pro děti, jejichž rodiče skutečně nemají peníze na zaplacení obědů, to může být spíše dobrá zpráva. Alespoň nebudou rukojmí v politických bojích.

V momentu, až si vláda bude chtít naklonit jinou skupinu voličů, nebudou zklamány zrušením obědů zdarma. Pochopitelně za všechno musí nakonec někdo zaplatit. Za obědy pro děti to nyní mohou udělat školy.

Konkrétně v momentu, kdy získají peníze z evropských fondů určených na pomoc nejchudším lidem. Případně z dotačního programu ministerstva školství. V neposlední řadě jim přispívají také různí soukromí dárci.

Rozruch kolem obědů zdarma vyvolaný sporem mezi hnutím ANO a sociální demokracií tak alespoň připomenul ředitelům škol, že pokud chtějí řešit problémy s obědy pro děti ze sociálně slabších rodin, mají možnost.

Pomoc není sice snadno dosažitelná, tak jako v případě celoplošného zásahu vlády, ale lze se jí dobrat.

Takovýto způsob zároveň snižuje pravděpodobnost toho, že zadarmo budou obědvat děti, kterým jejich stravování mohou rodiče bez problémů zaplatit.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme