Telefon nechte doma. V Číně je sledování všudypřítomné, sportovci nebo novináři ho neobejdou

Při cestách do zemí, které porušují lidská práva, je lepší cestovat s „jednorázovou“ elektronikou, při jejíž kontrole celníci nebo policisté nezískají žádné citlivé informace. Je to i případ letošních zimních olympijských her v Pekingu.

Čína Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apple, ilustrační foto

Apple, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stáhněte si do telefonu aplikaci My 2022, píše se v pravidlech pro vybrané návštěvníky letošní zimní olympiády v Pekingu. Právě skrze ni budou návštěvníci hlásit informace o očkování, zdravotním stavu a plánech svého pohybu. Důvodem má být probíhající epidemie, nicméně bohatá historie elektronického sledování v Číně je důvodem k opatrnosti.

Samotná aplikace podle analýzy organizace Citizenlab obsahuje závažnou bezpečnostní chybu, která umožňuje velmi snadno obejít šifrování dokumentů nebo zpráv, které uživatel prostřednictvím mobilního telefonu odesílá. Navíc sbírá řadu citlivých informací o zdravotním stavu.

Špatné zabezpečení a seznam zakázaných slov. Experti varují před mobilní aplikací olympiády v Číně

Číst článek

Nebezpečnější je ale samotné překročení hranic: už v minulosti čínští pohraničníci instalovali na mobilní telefony turistů sledovací aplikaci, která skrytě stahovala e-maily, textové zprávy a seznam kontaktů. I nyní mohou celníci kontrolovat telefony nebo počítače přijíždějících cizinců, přičemž ti, kteří odmítnou, riskují nevpuštění do země.

Náhradní telefon

Tradiční rady, jako zašifrovaný telefon a počítač, příliš nepomohou, pokud je povinné zařízení odemknout a předat ke kontrole. (Nejde jen o případ Číny, podobná situace může nastat např. i při cestě do USA.)

Při cestě do země s dlouhou historií porušování lidských práv a bohatou praxí v elektronickém sledování je taková kontrola riziková. Každé takové zařízení totiž obsahuje plno citlivých informací o pracovním nebo soukromém životě, počínaje telefonním seznamem všech kontaktů, přes zprávy v chatovacích aplikacích, až po účty na sociálních sítích či privátní fotografie. Objem informací je o to větší, že každé takové zařízení je obvykle napojené na cloudové úložiště.

I proto dostali američtí sportovci a sportovkyně od národního olympijského výboru doporučení, aby protentokrát nechali svá zařízení doma. Vzít si mají jiné, třeba druhý telefon, kam si nahrají jen kontakty a aplikace nezbytné pro pobyt v Pekingu.

Musí totiž předpokládat, že „každé zařízení, komunikace, transakce a online aktivita může být monitorovaná.“ Olympijský výbor také varuje, že telefon může být „napadený škodlivým programem, které může negativně ovlivnit jeho budoucí používání“.

Češi konzultují s ambasádou

„Bezpečnost řešíme jako při každých olympijských hrách, absolvujeme bezpečnostní semináře, jsme v kontaktu s ambasádou v Pekingu,“ napsala Radiožurnálu ředitelka komunikace Českého olympijského výboru Barbora Žehanová. Na dotaz ohledně jednorázových telefonů doplnila, že specifické opatření tohoto typu nemají.

Výbor také spoléhá na příslib čínských úřadů, podle kterého je během her zaručený svobodný přístup k internetu. „Co se telefonů týká, sportovci tradičně dostávají na místě nový přístroj od partnera olympijských her,“ doplnila Žehanová s tím, že půjde o značku Samsung.

Levnější telefon z druhé ruky, vybavený jen nezbytnými informacemi, lze pak doporučit i novinářům či turistům. V případě krádeže nebo zabavení bezpečnostními složkami představuje menší riziko než zařízení plné fotografií, s přístupem k soukromé i pracovní korespondenci. Při komunikaci je pak lepší se vyhnout nešifrovanému volání nebo SMS zprávám, obě funkce zastoupí šifrované aplikace jako Signal nebo WhatsApp. A rizikové mohou být i veřejné wifi sítě, zejména na neznámých místech.

Po návratu pak není problém takový „dočasný“ telefon kompletně smazat a obnovit do továrního nastavení, případně se ho zbavit úplně.

Jan Cibulka, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme