Slovenské středoškoláky podpořil Kiska, brněnskou skautku Lucii 'jen' Albrightová

„Když budeme všichni v této zemi potichu, nic se nezmění. Proto vždy vyzývám lidi, aby byli aktivní, aby se nebáli slušným způsobem říci svůj názor, když vidí, že se děje něco nesprávného,“ řekl slovenský prezident Andrej Kiska na podporu dvojice středoškoláků, která před měsícem zorganizovala v Bratislavě demonstraci proti korupci. Na pozvání Karolíny Farské a Davida Straky přišlo tehdy na Náměstí Slovenského národního povstání přes 8000 lidí. „Všichni chceme žít ve slušné zemi a všichni bychom k tomu měli přispět,“ uvedl Andrej Kiska pro Denník N.

Glosa Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skautka „Bobo“ naproti účastníkovi neonacistického pochodu. | Foto: Vladimír Čičmanec

Na prvomájovém průvodu v Brně se skupina skautů účastnila akce „Kdo si hraje, nehajluje“ a jednu z nich, šestnáctiletou Lucii Myslíkovou, zachytil fotograf, jak si vyměňuje názory s gestikulujícím holohlavým mladíkem, účastníkem neonacistického pochodu.

Andrej Kiska, Visegrádská čtyřka | Foto: Filip Jandourek

Symbolický snímek Vladimíra Čičmance obletěl svět, objevil se v Guardianu, The New York Times, The Washington Post i na CNN. Skvělá srozumitelná reklama pro Českou republiku.

„Bylo na místě ukázat, že jsme proti tomu, co říkají, i proti tomu, že tam vůbec jsou. A někteří z nich se prostě neudrželi a chtěli si to s námi vyříkat,“ popsala situaci Lucie Myslíková v rozhovoru pro Radio Wave.

Ahmad Alhendawi, generální tajemník Světové organizace skautu, se Lucii Myslíkové ozval a vyjádřil hrdost, že se ona a další skauti postavili za své přesvědčení a hodnoty a neohroženě čelili zastrašování.

Foto: Tomáš Adamec

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová na Twitteru poznamenala: „Mladá česká žena Lucie Myslíková nám ukazuje, jak zvítězit nad nenávistí a porazit demagogy.“

V Česku se veřejní činitelé ani slovem nezmínili. Možná nechtěli komplikovat Bobo (Luciina skautská přezdívka) život v oddíle. Vždyť skaut je nepolitická organizace.

Jenže pak informovalo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, že na Facebooku vznikla stránka, která vyzývá k lynčování Lucie Myslíkové za její postoj na prvomájovém průvodu.

Nejpozději v této chvíli se měli skautky jasně zastat všichni veřejní činitelé, jimž leží na srdci slušné poměry v zemi a osud nebojácných lidí, kteří jsou ochotni pro takové poměry něco konkrétního dělat. Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) to svým statusem na Facebooku předvedl.

Žádní další takoví politici v Česku podle všeho nežijí.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme