Slovensko v ulicích aneb Vstanou noví mafiáni

Demonstrace na Slovensku svědčí o tom, že se hodně lidí hodně zlobí na vládu. Je to ta situace, kdy skandování ulice dolehne až do parlamentu, drolí koalici a politikům nezbývá, než umožnit občanům, aby o tom, kdo má vládnout, rozhodli v mimořádných volbách.

Komentář Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace nazvaná Za slušné Slovensko v Bratislavě | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Jakkoli je ovšem taková chvíle emotivní, výjimečná, historická, občané se svými protesty politiků nezbaví. Pouze je mohou vyměnit za jiné, aniž by měli garanci, že to pomůže.

Co se stalo na Slovensku? Premiér vyhlásil válku vlastní zemi

Číst článek

Lidé v ulicích jsou otřeseni vraždou novináře a jeho snoubenky a jsou znechuceni korupčním prostředím, které dávají za vinu vládě. Otázka ovšem je, zda klientelistické propojení politiky a podnikání, včetně toho mafiánského je slovenským specifikem, anebo zda jde o globální nešvar, který souvisí s volným pohybem lidí, zboží a kapitálu.

Důvodné podezření, že organizovaný zločin prorůstá do politiky, nepanuje pouze na Slovensku. A existuje řada indicií, podle kterých z globalizace profituje i mafie.

Příští mafiáni

Slovenské protesty se nesou v duchu morálního apelu, že by v politice mělo jít o hodnoty a slušnost, nikoli o moc a peníze. Převést takový apel do politické reality je ovšem mission impossible.

Slovenskem zmítají protivládní, nikoli protirežimní protesty. Dav bouří proti důsledkům, nikoli proti příčinám krize. Orientace politiků na moc a na peníze je logickým projevem panujícího liberálně demokratického systému, nikoli jeho selháním či deviací.

Výměnou politiků nedojde k naplnění nereálných nadějí, že se politika rozkmotří s byznysem. Bylo by to proti logice soutěže, ve které se úspěch měří bohatstvím.

Od míry očekávání se odvíjí i míra zklamání. Po masových demonstracích, ke kterým se vzepne občanská společnost, když už se to s politiky nedá vydržet, vždy následuje hluboké zklamání a všeobecná skepse.

Už dnes se můžeme vsadit, že k příštím politikům si dříve nebo později najdou cestu příští mafiáni. A mimochodem u nás stejně, jako na Slovensku a jako všude.

Autor je komentátor Deníku. 

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme