Slovenská vláda už nemá většinu v parlamentu, v současné krizi je to problém

Když v posledních parlamentních volbách na Slovensku vyhrálo hnutí OĽaNO Igora Matoviče, zavládla v zemi značná euforie. Vypadalo to jako jasný konec éry strany Smer a především jejího předsedy Roberta Fica. Právě s Ficem bylo spojené nejen období korupce, prorůstání organizovaného zločinu se státem. Negativním vyvrcholením jeho vlády byla úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři sa slovenskou stranu SaS podali demisi a odešli do opozice

Ministři sa slovenskou stranu SaS podali demisi a odešli do opozice | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Parlamentní volby v roku 2020 a jejich výsledky, které odstavily Fica a celý jeho systém od moci, tak mohly být příslibem na lepší vyhlídky do budoucna.

Stačily ale pouhé dva roky a vládní koalice, která z posledních voleb vzešla, se v těchto dnech rozpadla. Neustálé hádky v koalici, intriky a nepochopitelná neústupnost některých vrcholných politiků vyvolaly znechucení nejen u samotných občanů, ale přivodily i krach koalice. Vyjádřením toho je skutečnost, že demisi podali čtyři ministři za liberální stranu Sloboda a solidarita, která tak odchází do opozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kamila Pešeková: Slovenská vláda už nemá většinu v parlamentu, v současné krizi je to problém

Znamená to, že Slovensko bude mít menšinovou vládu. Stane se tak v době neustále rostoucích cen a nejistoty občanů, zda budou mít během zimy dost elektřiny a plynu. Slovensko teď čeká velmi těžké období. Ve 150členném parlamentu bude mít koalice něco víc než 70 hlasů. Pokud nenajde před každým hlasováním dostatek spojenců v opozici, nevyhne se země předčasným volbám. A ty dopadly v minulosti vždycky prohrou demokratických politických stran.

Hrozí obrat v zahraniční politice?

Přitom k zachování koalice stačila jediná věc, a to sice aby současný ministr financí Igor Matovič odstoupil z funkce. Proč se tak nestalo, na to neexistuje racionální odpověď. Matovič si prosadil za každou cenu svoje, neustoupil ani o krok. Když s tím uspěl tentokrát, udělá to příště znovu, až se objeví zase nějaký další problém.

V zbytkové koalici se nyní tváří, že je možné přejít k dennímu pořádku, že vláda zkrátka bude menšinová a bude si hledat podporu u ostatních stran. To je ale nebezpečná iluze, která nemůže fungovat. Každá menšinová vláda se stává lehce vydíratelnou ze strany opozice. Dříve nebo později dojde k závěru, že kompromisy, které pak musí podstoupit, jsou příliš bolestné a často mají také vysokou cenu.

Už teď ale události na Slovensku dávají za pravdu těm, kteří tvrdí, že demokracie v zemi je skutečně křehká. Dnešní opozice, která by pravděpodobně vyhrála předčasné volby, totiž není zárukou, že by zemi nehrozil obrat v zahraniční politice. Od prozápadního směřování k politice ustupování Rusku a jeho nátlaku. A to by bylo nebezpečné nejen pro Slovensko, ale i jeho spojence.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Kamila Pešeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme