Skvělý nápad nové slovenské vlády, který v Česku nemá šanci

O programu nové slovenské vlády Igora Matoviče (OĽaNO) není ještě známo skoro nic, ale na jednom kroku už se všichni čtyři koaliční partneři shodli.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda slovenské strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík, předseda strany Za ľudí Andrej Kiska, zřejmě budou premiér Igor Matovič ze strany OĽaNO a Boris Kollár (Sme rodina)

Předseda slovenské strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík, předseda strany Za ľudí Andrej Kiska, zřejmě budou premiér Igor Matovič ze strany OĽaNO a Boris Kollár (Sme rodina) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Z českého pohledu je to nápad naprosto nevídaný, v našich poměrech neuskutečnitelný, přestože pro stát, jeho občany a jejich peníze je to krok logický a správný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skvělý nápad nové slovenské vlády, který v Česku nemá šanci

Všechny investice nad milion eur (asi 25 milionů korun) budou procházet kontrolou Útvaru hodnota za peníze, a to včetně těch v tajném režimu.

Přeloženo do češtiny: každou větší investici posoudí už ve stadiu podrobnějšího záměru nezávislý odborný tým s pravomocí říci: takhle ne.

Co je slovenská Hodnota za peníze? Před pár lety vznikl na ministerstvu financí – za Petra Kažimíra ze Smeru, který se mezitím stal guvernérem slovenské centrální banky – nenápadný analytický tým.

Jeho hlavou byl mladý ekonom Martin Filko, členy pak jeho vrstevníci s výborným mezinárodním vzděláním. Tým zkoumal státní zakázky, učil se chápat fungování veřejné správy včetně všech fint a podvodů, sbíral data. Odhaduje se, že už v této etapě ušetřil státu stovky milionů eur.

Nezodpovědný šašek?

Jeho rozvíjení a ukotvení v legislativě měla poslední vláda Roberta Fica (Smer), ta, která dnes odchází v opovržení, v programovém prohlášení. Dnes má útvar Hodnota za peníze kompetence ze zákona, publikuje své analýzy k velkým investicím dříve, než začnou výběrová řízení a než je projedná vláda.

A šetří peníze – například nedávno zveřejnil tým vládních analytiků zprávu o zaměstnanosti ve veřejném sektoru, která přinese úsporu 765 milionů eur, ve zdravotnictví se díky nim neutratilo zbytečně za uplynulé tři roky 120 milionů eur (v přepočtu asi tři miliardy korun).

A co víc: ekonomové už například prosadili změnu plánování staveb, což automaticky sníží jejich ceny do budoucna. Jak říká současný ředitel útvaru Štefan Kišš: „Smyslem projektu je změna myšlení politiků při utrácení veřejných peněz. Například – cílem není dálnice, ale rychlejší a bezpečnější doprava.“

Teď se tedy budoucí koaliční partneři kolem Igora Matoviče dohodli, že jejich protikorupční vláda rozšíří útvaru Hodnota za peníze záběr: bude posuzovat více projektů, včetně těch tajných. Dostane další lidi, někteří analytici projdou bezpečnostními prověrkami.

Co by takový krok znamenal v Česku? Jistě by zabránil nesmyslnému vyhazování peněz v IT zakázkách, v armádě i ve zdravotnictví. Neslavný projekt „elektronické dálniční známky za 401 milionů korun“ by vůbec nevznikl, analytický tým by ho zastavil hned v zárodku. Mohl by se podívat i na jeho utajovanou část, na kterou se vymlouval exministr Kremlík (za ANO) a další obhájci evidentně předražené zakázky.

Prezidentka Čaputová pověřila Matoviče sestavením vlády, OĽaNO usiluje o koalici čtyř stran

Číst článek

A nepochybně by rozprášil megalomanský Babišův (ANO) Národní investiční plán za osm bilionů korun.

Tady taky hledejme důvody, proč se nic tak racionálního, jako se chystá zavést nová vláda na Slovensku, v Česku neprosadí. Na podzim jsou jedny volby, za rok pak ty sněmovní. Do té doby bude vláda rozhazovat i nesmyslně na všechny strany, i kdyby si na to půjčit měla. Bohužel. A tohle investiční běsnění zastaví až ekonomická krize, jejíž příchod výrazně přiblížila černá labuť jménem Nový typ koronaviru.

A to si kritici budoucího slovenského premiéra Igora Matoviče myslí, že je to nezodpovědný šašek.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme