Opozice by si mohla pro rozumy zajet do Bratislavy

České opoziční strany by měly hned v září poslat své zvláštní pozorovatele do Bratislavy. Tam totiž vypukne ostrá kampaň před volbami do Národní rady v březnu 2020, v nichž bude chtít místní opozice odstavit od moci dlouholetého hegemona Roberta Fica a jeho stranu Smer. Budou to velmi poučné měsíce – nejen pro slovenské partaje a občany, ale i pro ODS, Piráty a další české strany.

Komentář Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico za Smer

Slovenský expremiér a nynější předseda strany Smer Robert Fico | Zdroj: Reuters

Ficovy vyhlídky přitom vypadají zdánlivě beznadějně. Po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně a po velkých demonstracích musel opustit vládu, jeho vztahy s novým premiérem Petrem Pellegrinim jsou napjaté.

Unavené Slovensko

Pro Fica zdrcující zprávy aktuálně přicházejí od soudu s Mariánem Kočnerem, který je obviněný z vraždy Jána Kuciaka, a Pavlem Ruskem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Opozice by si mohla pro rozumy zajet do Bratislavy

Prokurátor oba viní z dávného falšování směnek televize Markíza, jenomže při tomto jednání vycházejí najevo hrozné skutečnosti o napojení Kočnera na vládní Smer a jeho neuvěřitelný vliv na policii, prokuraturu i soudnictví.

Exprezident Andrej Kiska to shrnul slovy: „Nesmíme dopustit, aby tato mafie nadále ovládala stát.“

Tomuhle popisu, jak se proplétal organizovaný zločin s politikou za Ficových vlád, na Slovensku každý rozumí. Soud pokračuje v září a opozici jistě přinese další předvolební dary z nebes.

Je důležité připomenout, že trojnásobný premiér Robert Fico vyhrál parlamentní volby už v roce 2006 a není divu, že je z něj Slovensko dost unavené.

„Andrej Babiš a jeho hnutí ANO je v mnohem lepší kondici než Fico.“

Petr Šabata

Volání po změně se projevilo v župních volbách před dvěma lety i v těch komunálních vloni na podzim, kde Smer silně krvácel. A letos v eurovolbách už utrpěl jasnou porážku od koalice Progresívne Slovensko/Spolu – po 13 letech!

Slovenské opoziční strany – ty tradiční i nové – mají tedy na první pohled všechny trumfy v ruce. A tady je i hlavní odlišnost při porovnání s Českem. Andrej Babiš a jeho hnutí ANO je v mnohem lepší kondici než Fico.

Vyspělost a moudrost

Pozorovatelé českých opozičních stran by měli v Bratislavě především zkoumat, jak se efektivně (ne)domluvit na spolupráci, jak (ne)vytvořit kompromisní a přitom atraktivní program, jak se (ne)shodnout na společných kandidátkách, jak se (ne)pomlouvat přes média, jak si (ne)přetahovat stejné voliče, ale zaujmout i jiné.

A nejnověji také, jak se nestat snadným terčem politických útoků. Řeč je o šéfovi strany Progresívne Slovensko, která je v koalici se stranou Spolu v preferencích druhá za stále vedoucím Smerem.

Možný budoucí premiér Michal Truban před šesti lety promlouval k vysokoškolákům o drogách, a to celkem příznivě. Když se teď video s jeho vystoupením dostalo na veřejnost, zachoval se jako politik staré grady: lhal a lhal. Teprve po pár dnech přiznal barvu a omluvil se.

I takové detaily mohou rozhodnout o tom, kdo bude na Slovensku vládnout po příštích volbách. Na případnou novou koaliční vládu bude podle aktuálních preferencí potřeba pět stran, a to je samo o sobě riskantní projekt pro dospělé politiky a politické strany.

Fico využije každou jejich chybu, Smer navíc sedí ve vládě a rozdává předvolební miliardy. A do svého dalšího kabinetu by určitě vzal třeba i neofašisty Mariana Kotleby. Jeho motivace je extrémní – v tom si jsou s Andrejem Babišem podobní.

Obě opozice by musely prokázat hodně vyspělosti, moudrosti i pevnosti, aby je dokázaly porazit.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme