Sobotka končí v čele ČSSD. Už zase

Sociální demokraté vypráví ve sněmovních kuloárech už dlouho s oblibou jeden vtip. A sice: “Víte, jaký je rozdíl mezi námi a ODS? Tři roky”. Pak většinou následuje bujarý smích.

Komentář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka. | Zdroj: Reuters

Navrhuju, aby tímhle žertem začali sociální demokraté středeční jednání grémia, které má řešit padající preference strany a rozhodnout, zda Bohuslav Sobotka zůstane volebním lídrem strany. Nebo aby tím začali tu část, která se bude problému se Sobotkou věnovat. Ještě včera nebylo jisté, zda to bude ta první - politická, nebo ta druhá - marketingová.

Každopádně jednání bude probíhat asi tak, že všichni členové stranického vedení se na Sobotku sesypou a řeknou mu, že musí za každou cenu skončit. Dobrovolně.

Středa jako rozhodující den pro ČSSD. Kdo povede stranu do voleb?

Číst článek

To stejné chtěla v roce 2010, necelé tři měsíce před sněmovními volbami, ODS po Mirku Topolánkovi. Strana tehdy byla nervózní z nízkých preferencí (18 procent) a jako nejlepší řešení vymyslela popravu svého lídra. Topolánek skutečně odešel, několikrát řekl, že to bylo zcela dobrovolně, pro dobro ODS a že svým nástupcům drží palce. Po pár měsíců měsících upřesnil, že ho ve skutečnosti jeho strana rituálně popravila, uřezala mu hlavu, že s ním by ve volbách dopadla lépe a že jeho nástupce je slabý. Ostatně dlouho jej nenáviděl.

ČSSD to čeká dnes. Sobotku chtějí přimět k "dobrovolnému odchodu" jednak proto, že ze stanov nemají možnost jej přímo odvolat a také proto, že nikomu se nechce vystoupit před kamery a Sobotku násilně k odchodu donutit.

Milan Chovanec to má za sebou z října 2013 a za největší úspěch Lánského puče rozhodně musí považovat to, že ho nestál politickou kariéru. Navíc - proč by do toho souboje měl jít právě on, když by bojoval za jiné? Chovanec by jistě novým lídrem být chtěl, ale má to tak trochu jako kdysi David Vodrážka u ODS. I on chtěl převzít roli po Topolánkovi, a jako první místopředseda byl logickým nástupcem, ale nemohl. Slovy Topolánka byl "blb z Horní Dolní". Takový výrok k směrem k současnému ministra vnitra (ano tomu, z videa se zbraní v ruce) nikdo ani nenaznačuje, faktem ale je, že většina strany si neumí představit, že by zrovna on měl místo Sobotky o víkendu prezentovat volební program strany.

Zimola: Případný Sobotkův odchod z vedení ČSSD už zřejmě nic nezachrání, je pozdě

Číst článek

Pak tu máme Lubomíra Zaorálka, který nejspíš u ČSSD sehraje roli Petra Nečase. Pokud Sobotka padne, bude to zřejmě on, kdo stranu převezme. Nečas měl tehdy svoji roli mít jen dočasně, měl stranu dovést k čestné porážce, místo toho ji ale dovedl až ke slavnému zásahu na Úřadu vlády, jehož čtvrté výročí jsme tento týden oslavili.

Ostatní členové grémia nepřichází příliš v úvahu. Jejich slabinou je třeba už to, že je v podstatě nikdo nezná. Třeba šéf sněmovny a místopředseda Jan Hamáček, který by se jinak celkem nabízel, se o tom mohl přesvědčit na nejnovějších předvolebních billboardech ČSSD, kde sebevědomě stojí bez toho, aniž by na plakátu bylo jeho jméno. I část volebního štábu sociálních demokratů si ho plete jen se zdařilým figurantem.

Na závěr snad můžu přidat ještě rychlou analýzu, kterou mezi novináři šíří PR poradci ČSSD. Podle nich prý nemáme zapomínat, že:

Bohuslav Sobotka se ve své dvacetileté politické kariéře nikdy dobrovolně nevzdal žádné své funkce.

Bohuslav Sobotka nikdy neudělá to, co všichni očekávají.

Bohuslav Sobotka má štěstí na poslední chvíli.

Pravda, Sobotka touto taktikou přežil už dva své politické konce. První v říjnu 2013, druhý před několika týdny během vládní krize. Uvidíme, kolikrát ještě zvládne přežít. Preference ČSSD se totiž jen tak nezvrátí a lídra si strana může měnit až do poloviny prázdnin.

Tak, ahoj lidi!

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme