Když se dva perou, TikTok se směje

Sociální sítě se staly nedílnou součástí našich životů, skoro jako by tu byly od nepaměti. Přitom jejich éra trvá tak zhruba dekádu, přišla až ve chvíli, kdy se masově rozšířily chytré telefony. Změna, kterou do společnosti, politiky i do individuální psychologie lidí sociální sítě přinesly, je obrovská a ještě zdaleka ne vyhodnocená. Včetně temné strany, jako je nástup fake news a populismu.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tiktok

tiktok | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Symbolem vzestupu sociálních sítí se stal Facebook, gigant, kterého jeho majitel Mark Zuckerberg před rokem přejmenoval na Meta Platforms. Vizionář otočil kormidlo jiným směrem, místo rozvoje nyní už tradiční sociální sítě rozhodl, že Facebook se stane pánem metaverzu, prostoru mezi fyzickým světem a virtuální realitou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tereza Zavadilová: Když se dva perou, TikTok se směje

Krok to v danou chvíli byl i vcelku logický: sociální síť se dostávala pod velký politický tlak kvůli řadě věcí, od zneužívání dat uživatelů a manipulaci s obsahem, veřejným míněním až po šíření nenávisti a působení psychických problémů uživatelů.

Atraktivitě metaverzu loni nahrávalo celkové klima, kryptoměnové inovace byly na vrcholu a virtuální realitu zpopulárnila pandemie, kdy lidé museli svůj pracovní i volný čas trávit z velké části online.

Tisíc nových vývojářů

Jenže válka a drahota s sebou přinesly zpět čistě fyzické starosti a od technologických firem se štěstěna odvrátila. Podobně je na tom kryptoměnový svět, který se letos finančně hroutí. Budoucnost v metaverzu se odsouvá. Akcie majitele Facebooku, společnosti Meta, se během roku zřítily na třetinu lednové hodnoty. Kromě výhledu do budoucnosti se Facebooku zhoršily i finanční výsledky a Zuckerberg ohlásil, že propustí 11 tisíc lidí.

Na Mastodonu už je i vláda. Trendy síť láká taky extremisty a esoteriky

Číst článek

Na jiné straně stejné barikády propouští lidi také Elon Musk, který nedávno koupil Twitter. Ani této sociální síti se moc nedaří, jak finančně, tak z hlediska kvality obsahu.

Obě zmíněné americké sociální sítě se navíc dostaly pod tlak doby. Twitter je ještě těsně na hraně, ovšem Facebook už je považován spíše za platformu pro starší a pokročilé. Sociální síť se poklesu popularity psaných statusů a fotek mezi mladými uživateli snažila zabránit tím, že koupila Instagram a Whatsapp, úplně to ale nepomohlo. Bývalý Facebook letos ruku v ruce s poklesem tržeb ohlásil pokles počtu denních uživatelů, poprvé za celou svou existenci.

Americké sítě zválcoval čínský TikTok, který mládež miluje. A zatímco obě starší sociální sítě v posledních dnech ohlásily masivní nucené propouštění, což se nikdy v tomto rozsahu nestalo, TikTok poměrně cynicky oznámil, že jen na americkém trhu nabere tisíc vývojářů. I na tomto poli tedy platí čím dál častější: Když se dva perou, Čína se směje.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme