Proč Lukašenko pronásleduje lidi, na něž jeho ‚spravedlnost‘ stejně nedosáhne?

Soudní proces probíhá v rámci zvláštního režimu, který umožňuje vést trestní řízení i proti těm, kdož se podle názoru běloruských úřadů soudům vyhýbají. Kromě paní Cichanouské jsou souzeni také i u nás dobře známý Pavel Latuška, který kdysi býval součástí oficiálních běloruských státních struktur, Marie Morozová, Olga Kovalková a Sjarhej Dylevskij.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Lidé mě zvolili jako symbol revoluce a svobodného Běloruska,“ říká Svjatlana Cichanouská

„Lidé mě zvolili jako symbol revoluce a svobodného Běloruska,“ říká Svjatlana Cichanouská | Foto: Anna Urbanová | Zdroj: Český rozhlas

Celá opoziční pětice je viněna z asi deseti trestných činů. Třeba z přípravy spiknutí za účelem uchvácení státní moci neústavní cestou, založení extremistické formace, do jejíhož čela se vyjmenovaní představitelé opozice rozhodli stanout, veřejné výzvy, adresované světu, k zavedení protiběloruských sankcí a také podněcování sociálních různic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Soud v Minsku

Svjatlaně Cichanouské je navíc připisována i vlastizrada, příprava masových nepokojů, jichž se měla sama zúčastnit, a k tomu i plány na obsazení budov státní správy včetně sídla Ústřední volební komise.

Na aktuální dění v Minsku jako první reagovala právě Svjatlana Cichanouská, která tento týden pobývala na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Ta se okamžitě nechala slyšet, že zmíněný soud je trapná show a fraška, která se spravedlností nemá nic společného. Kromě toho jde podle ní o Lukašenkovu pomstu za povolební běloruské podzimní protestní bouře z roku 2020, kdy se Lukašenko opět nechal prohlásit za drtivého vítěze prezidentských voleb.

Ten tehdy reagoval klasicky: běloruskou opozici v podstatě přímo fyzicky rozdrtil, když ji dílem pozavíral do kriminálů a dílem vypudil do exilu. Podle střízlivých odhadů je v dnešním Bělorusku asi 1500 politických vězňů, paní Cichanouská ovšem jejich počet odhaduje až na 5000.

V tuto chvíli je samozřejmě na místě dohadovat se, jakého víceméně demonstrativního ortelu se tato běloruská opoziční pětice dočká. Jen pro srovnání: další světoznámá tvář běloruské opozice, Máša Kalesnikavová, si v běloruském kriminále odpykává jedenáctiletý trest a Svjatlanin manžel Sjarhej, kterého ona v prezidentských volbách dvacátého roku zastoupila, by měl sedět dokonce 18 let.

A je tu ještě jedna otázka: Proč Lukašenko pronásleduje lidi, na něž jeho tzv. spravedlnost stejně nedosáhne? Odpověď je jasná – běloruský diktátor prostě dál pouští hrůzu, aby všechny hlavy v jeho zemi zůstaly dál skloněné a záda ohnutá.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme