Sparta: ostuda, která může pomoct?

Upíná se k tomu sám italský trenér Stramaccioni i část sparťanské obce: ostudné vyřazení z kvalifikace Evropské ligy po dvou porážkách může pražskému klubu paradoxně pomoct. Ostatně poslední titul získali Letenští po podobné a možná ještě větší mizérii: vypadnutí se švédským Häckenem, o kterém předtím ani potom nikdo neslyšel.

Tento článek je více než rok starý.

Sloupek Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový trenér fotbalistů Sparty Andrea Stramaccioni (vlevo).

Nový trenér fotbalistů Sparty Andrea Stramaccioni (vlevo). | Zdroj: ČTK

V posledních sedmi letech to bylo železné pravidlo: tým, který měl nejvíce povinností v evropských pohárech, českou ligu nevyhrál. Jedinou výjimku tvoří plzeňská Viktoria, která ale v roce 2013 došla v Evropské lize jen o kolo dál než konkurenční Sparta.

Hned pětkrát za tu dobu slavil s mistrovským pohárem tým, který se v evropských soutěžích nedostal do základní skupiny.

Klub se pro něco rozhodl a musíme tomu věřit, říká Rosický po vyřazení Sparty z evropských pohárů

Číst článek

Jeho trenéři měli v porovnání s konkurencí mnohem více času pracovat se svými svěřenci, kteří byli navíc odpočatější. Dá se říct, že v podstatě díky každému evropskému zápasu, ke kterému nemuseli nastoupit, dostali k dobru tři dny na pořádnou přípravu k dobru.

V den utkání evropských pohárů se logicky netrénuje, den před ním jen lehce a den po něm buď vůbec, nebo pouze regeneračně. Když si to vynásobíte šesti (počet duelů v základní skupině), jste na 18 dnech navíc, během kterých můžete nacvičovat, co potřebujete, zatímco soupeři se chystají na evropská utkání, hrají je a odpočívají po nich.

Nikdo v české lize teď nepotřebuje víc času a prostoru na práci než sparťanský trenér Andrea Stramaccioni. Přivedl si deset posil, z toho většinu zraněných, bez kondice nebo bez formy. Řada jich navíc dorazila dost pozdě, takže i soutěžní zápasy připomínají ty přípravné – třeba také v tom, že do každého nastoupili Pražané s jiným kapitánem.

Sparta prohrála v odvetě s Crvenou Zvezdou 0:1 a pohárová sezona pro ni končí. Nepostupuje ani Mladá Boleslav

Číst článek

Snad kromě posledních dvaceti minut odvety proti Crvené Zvezdě, do nichž naskočil Tomáš Rosický proti soupeři, který měl v tu chvíli postup více méně jistý, byla jejich hra bídná. Jako by skutečně nevěděli, co mají hrát. Navíc Stramaccioni neměl – kulantně řečeno – zatím příliš šťastnou ruku na sestavu, ať už na výběr hráčů, nebo posty, které jim svěřil.

Aby mohli Letenští dál věřit ve splnění hlavního cíle sezóny, tedy v zisk titulu, a pomoc „evropských“ okének, musí se tohle velmi rychle změnit. I proto, že ligový los k nim nebyl zrovna milosrdný. Čekají je duely v Mladé Boleslavi a Liberci, tak aby nepoztráceli spoustu bodů dřív, než se poznají a ujasní si, co a s kterými fotbalisty chtějí vlastně hrát.

Jediná statistika, která totiž bude po třiceti ligových kolech důležitá, není ani počet zahraničních posil, ani počet tréninkových dní k dobru díky absenci v pohárové Evropě, nýbrž počet získaných bodů.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme