Komunisté a SPD v pasti uprchlíků

Tomio Okamura a jeho politická formace vyzývá, aby vláda premiéra Babiše odmítla při jednání Evropské rady reformu azylového systému Evropské unie neboli takzvaný Dublin IV. Chování SPD je nejenom nekonstruktivní, ale také postrádá logiku.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura na řádné schůzi sněmovny 17. ledna.

Tomio Okamura na řádné schůzi sněmovny 17. ledna. | Zdroj: ČTK

Finální návrh reformy azylového systému totiž ještě není na světě. A proto není na místě odmítat jej jako celek, nýbrž jednat o budoucí podobě. V současnosti existují totiž tři dílčí návrhy reformy azylového systému, které budou členské státy hodnotit. 

Vláda by měla v Evropské unii zablokovat přerozdělování žadatelů o azyl, shodli se poslanci

Číst článek

Jeden vypracovala Evropská komise, další Estonsko v rámci nedávno skončeného předsednictví v radě členských států a poslední, vpravdě nejradikálnější, vypracoval Evropský parlament. Tvrzení Tomia Okamury, že je tedy potřeba odmítnout návrh vypracovaný Evropskou unií, tedy svědčí buďto o neznalosti věci nebo o - jemně řečeno - záměrném zjednodušování problematiky.

Čeští politici ale evidentně téma uprchlíků považují stále za živé a voličsky vděčné. Což prokázala především KSČM. Její zástupci na tiskové konferenci hřímali o suverenitě a voličům vzkazovali, že se konečně ukáže, „kdo je a kdo není vítač“. A za aktivitu SPD se postavili s nebývalou chutí, kterou jim nejspíš kazil jen fakt, že s aktivitou nepřišli první a sami.

Přitom když se podíváme na reálná fakta, očištěná od populistických výkřiků, nabízí se následující pohled. Jestliže existují tři návrhy, o nichž má být podle plánu rozhodnuté nejdříve v polovině letošního roku, nedává příliš smysl rovnou přicházet s odmítnutím, notabene když reálně ještě jeden jednotný návrh není.

V pasti politické izolace v EU

S takovým přístupem by si o nás naši evropští partneři mohli právem pomyslet nelichotivé věci, z nichž nepochopení, co vlastně chceme, by bylo nejmírnější diagnózou. A vše by skončilo tak jako dříve sporem, na jehož konci bylo v minulosti přehlasování a v současnosti soudní řízení pro porušení povinnosti členského státu vedené proti České republice.

Nejen zednářské konspirace. EU zatím neví, jak na dezinformace

Číst článek

Zahraniční politika je navíc věcí české vlády a Poslanecká sněmovna může tak maximálně vydat nezávazné doporučení, které má váhu spíše politickou, na nějž se kabinet může a nemusí ohlížet.

Ale právě politická citlivost souvislostí s nepřítomnými uprchlíky a migranty způsobila, že se čeští poslanci místo pilné práce na odblokování politicky zablokované situace zabývají věcí, která by klidně mohla počkat. Navíc v současné chvíli je to práce pro odborníky. V rámci Poslanecké sněmovny se samozřejmě rozproudila hádka, jejíž konstruktivnější část ukázalo například hnutí ANO, Piráti, křesťanští, občanští a sociální demokraté.

Premiér Babiš a bývalý ministr vnitra Chovanec správně poslance Okamuru a jeho skvadru vyzvali, aby nestrašili občany. Ministerský předseda ubezpečil, že bude proti kvótám bojovat, ale současně dodal, že je potřeba jednat, shánět spojence, a ne se předem vyloučit z debaty.

Piráti přišli s konkurenčním usnesením, v němž mají poslanci požádat vládu, aby „předložila konstruktivní alternativní návrh“ k návrhu kvót. KDU-ČSL je také proti strašení a pro jednání. K zabezpečení jednomyslného schvalování azylových pravidel vyzvala ODS.

To vše je legitimní a odpovídá stavu věci. Protože teď je čas poučit se z chyb minulosti, s partnery v Evropské unii jednat a neměnit pozici sdělenou na prosincové Evropské radě necelý měsíc poté. Okamurovci a komunisté se snaží o zisk politických bodů tím nejlacinějším způsobem, který ale vede přímo do pasti politické izolace v rámci Evropské unie.

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme