Spolehlivý jako lidovec

Tvůrci předvolebních průzkumů si po pár týdnech mohou připsat další podstatný zásah do české politické scény. Po odstřelení Bohuslava Sobotky z čela ČSSD (poté, co straníci nevydrželi tlak padajících preferencí strany a po prvním, který straně přisoudil méně než 10 procent, vyměnili volebního lídra) se jim totiž podařilo zrušit volební koalici KDU-ČSL se Starosty a nezávislými.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Je pravda, že stejně jako v případě ČSSD výzkumníci i tady přikládali pod kotel, který už minimálně doutnal, ne-li hořel.

Konec volební koalice? Vedení lidovců vyzvalo Starosty ke vstupu na jejich kandidátky

Číst článek

Sobotkova pozice v čele strany oslabovala delší dobu, stejně jako mezi lidovci byli silní odpůrci nové koalice od samého počátku.

Na druhou stranu ale - Sobotku v polovině března jasnou většinou zvolil sjezd strany, a koalici se Starosty zase dokonce drtivou většinou schválil na konci května sjezd lidovců.

V úterý večer ale lidovci dostáli svým tradicím a ukázali, že je na ně spolehnutí především v tom, že na ně není spolehnutí. Odpískali koalici se Starosty a sáhli po jistotě - nabídli jim místa na svých kandidátkách, čímž jim ke vstupu do sněmovny bude stačit zase jen 5 procent místo koaličních 10.

I přes nepříjemné okolnosti je velmi pravděpodobné, že Starostové ustoupí a pro ně trochu potupnou nabídku vezmou. Nic moc jiného jim totiž nezbývá. Sami ve volbách nemají šanci (pokud se tedy nechtějí se svou politikou definitivně vrátit jen do Zlína) a jiného partnera narychlo neseženou.

Utěšovat je může to, že vzhledem k tomu, že většina voličů podle průzkumných agentur a sociologů doposud vznik koalice lidovců a Starostů nezaznamenala, je pravděpodobné, že si nevšimnou ani jejího rozpadu. A někteří si třeba i dál budou myslet, že Starostové kandidují s TOP 09.

A také to, že se pro ně popravdě zase tolik nemění - se stejnou pravděpodobností bude hrozit, že je lidovečtí voliči vykroužkují a může zůstat i drtivá většina už hotové předvolební kampaně. Snad jen to skautské video od Renče bych doporučovala stáhnout.​

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme