Kolektivní senátorka a cynické hry amerických demokratů

Stáří politiků je téma, o kterém se ve Washingtonu DC v uplynulých letech mluví hodně. Kromě Bílého domu ale jde i o politiky v Kongresu. Vše se v první půlce letošního roku přelilo do kauzy týkající se nejstarší sloužící senátorky, 89leté demokratky Dianne Feinsteinové. O její schopnosti stále vykonávat svůj úřad se spekuluje už několik let.

Komentář Washington DC Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká senátorka Dianne Feinsteinová

Americká senátorka Dianne Feinsteinová | Foto: Francis Chung | Zdroj: ČTK / AP / POLITICO

Letos se kvůli její několikaměsíční absenci zapříčiněné pásovým oparem a následnými komplikacemi (včetně encefalitidy) vše vyostřilo. Otázka, jestli by senátorka neměla raději odstoupit, se najednou v některých demokratických kruzích přestala říkat šeptem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Matěj Schneider: Kolektivní senátorka a cynické hry amerických demokratů

Nejde totiž o málo. Feinsteinová zasedá v senátním soudním výboru, který má na starosti klíčové dosazování soudců do federální judikatury. To je sféra, ve které se Bidenova administrativa snaží dohnat náskok, který nastřádali republikáni během vlády Donalda Trumpa.

Od začátku úřadování Joea Bidena disponovali demokraté jen velmi těsnou většinou v obou komorách Kongresu a měli tak jen omezené možnosti, co se týče prosazování své agendy.

Od letošního roku přišli o většinu v dolní komoře a čistě na Senátu visící dosazování soudců o to více stouplo na důležitosti. Kvůli absenci Feinsteinové se ale zadrhlo. Stejně tak omezuje možnosti demokratických členů výboru zabývat se potenciálními etickými prohřešky Nejvyšších soudců v čele s Clarencem Thomasem.

Držet se moci

Feinsteinová už se vrátila do práce, ale spekulace o její schopnosti vykonávat úřad neutichly.

V ničem si kalifornská senátorka nepomohla rozhovorem s médii, ve kterém zmateně odpověděla na otázku, jak kolegové reagují na její návrat. Odvětila, že pryč nebyla, stále pracovala, hlasovala. To ale není pravda – od února se zotavovala ve svém domovském San Franciscu (a americký Senát hlasování na dálku neumožňuje).

V médiích se následně objevily zvěsti, že senátorčini podřízení si několik let střídají službu, aby vždy někdo z nich Feinsteinovou doprovázel – obávají se totiž, co by sama mohla případně říct reportérům.

Novináři také popisují případy, kdy sice senátorka vyjádřila pro média nějaký názor, vzápětí reportérům ale volal někdo z její kanceláře, aby uvedl vše na pravou míru s tím, že si vlastně senátorka myslí něco úplně jiného.

To vyvolává otázky o tom, jestli vlastně úřad vykonává sama Feinsteinová, nebo ji reálně postupně nahradilo kolektivní, nikým nevolené monstrum složené z jejích podřízených.

Za celou kauzou je třeba hledat vnitrostranické tahanice mezi frakcemi demokratů. V momentě, kdy by Feinsteinová odstoupila, její náhradu by jmenoval kalifornský guvernér Gavin Newsom. Ten se v minulosti vyjádřil, že by jmenoval Afroameričanku. To znamená, že by křeslo takřka jistě připadlo relativně progresivní kongresmance Barbaře Leeové.

To se ale nelíbí demokratické klice kolem bývalé předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiové, která je sešikovaná za centristou Adamem Schiffem, kongresmanem s blízkými vazbami na americký národněbezpečnostní aparát.

Případný guvernérem jmenovaný nástupce by pochopitelně měl obrovskou výhodu ve volbách příští rok a velmi pravděpodobně by svůj dočasný post obhájil. Pelosiová je tak zjevně odhodlaná všemi dostupnými prostředky zařídit, aby Feinsteinová zůstala v úřadě do konce volebního období i přes její zjevnou neschopnost úřad vykonávat.

Bývalá šéfka demokratů nic neponechává náhodě – po boku Feinsteinové se kromě zmíněných podřízených v posledních dnech začala objevovat nejstarší dcera Nancy Pelosiové, která na senátorku má zjevně také dohlédnout.

To je obraz establishmentu demokratické strany: držet se moci, i kdyby to mělo znamenat vozit po chodbách Senátu nemohoucí, zmatenou a nemocnou seniorku, která zjevně ani chvílemi neví, kde je.

Autor je publicista

Matěj Schneider Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme