Stávková pohotovost jako bouře ve sklenici vody

Nemluvíte s námi o dalších plánech. Neřešíte, že máme málo peněz a hodně práce. Nechcete slyšet o nevyhovujících podmínkách... Parafráze podobných stesků zaznívají v médiích často.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Národního divadla v Praze. | Foto: Miguel Mendez (CC BY 2.0) | Zdroj: Flickr.com

Před pár dny vycházela podobná slova z útrob barokního areálu Klementina, kde má Národní knihovna své hlavní sídlo.

Důvod? Do funkce byl jmenován nový ředitel Národní knihovny (NK) a některým zaměstnancům vadilo, že není mužem z oboru a ministerstvo kultury spravující zmiňovanou příspěvkovou organizaci se zástupci odborů jeho výběr neprobralo.

Nový šéf NK Martin Kocanda jako dlouholetý vězeňský kaplan je na řešení krizových situací školený, asi proto je zatím v Klementinu klid a Národní knihovna do světa vypustila zprávu, že obě strany spolu začaly jednat a jde jim o takřka o totéž – vhodné zázemí pro čtenáře, bezpečné místo pro knihy a dobré platové podmínky.

Sboristé z Národního divadla jsou ve stávkové pohotovosti, mají podporu odborů

Číst článek

Tento týden zazněly stížnosti odborářů z Národního divadla. A zatímco zástupci odborových svazů z Národní knihovny o stávkové pohotovosti mluvili, vedení odborových svazů zastupující sborové zpěváky české první scény pohotovost rovnou vyhlásilo. S plnou podporou předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů.

Nic proti odborům, své opodstatnění mají. Ale i díky této události se veřejnost dozvěděla, že konkrétně v Národním divadle je odborových organizací osm a podle interních zpráv, se odboráři ze základních organizací „Zlaté kapličky“ nedomluvili a nevystupovali jednotně.

Jednotně ale vystupovalo vedení Národního divadla - včetně mluvčích. Počínáním asi šesti desítek odborářů bylo zaskočeno, vyjednávání o vyšších platech, menším pracovním úvazku označilo za „pokračující" – „spějící k závěru“.

Média se o interní události mezi zaměstnanci mohutné příspěvkové organizace se závratným rozpočtem přestala zajímat pár minut poté, co odhalila, že stávková pohotovost vlastně nic neznamená a mezi odboráři panuje nejednotnost. Zaměstnanci do práce nastoupit musí a svůj part odzpívat také.

Zájem o události mezi zaměstnanci ND trval podobně jako delší představení - asi tři hodiny. Akce přinesla trochu adrenalinu i trochu emocí a neřešila nic. Správně zrežírované divadelní představení výsledek přinese – zážitek i poučení.

 

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme