Strachují se Britové o zdraví královny oprávněně?

Zdravotní problémy hlav států ohrožují chod příslušných zemí. Nejen republik s voleným vedením, kde prezident musí být schopen vykonávat úřad, ale i monarchií, i když dnes už konstitučních a s velmi omezenými pravomocemi monarchů.

Tento článek je více než rok starý.

KOMENTÁŘ Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. na snímku ze začátku října 2021

Britská královna Alžběta II. na snímku ze začátku října 2021 | Foto: Jeff J Mitchell | Zdroj: Reuters

V Británii to šlo s královskými pravomocemi z kopce už od roku 1215, kdy si šlechta vynutila Magnu chartu, tedy listinu práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Jůn: Strachují se Britové oprávněně o zdraví královny?

Vedlo to k ustavení parlamentu, který dodnes rozhoduje a monarcha tam jen občas přečte legislativní program vlády ve Sněmovně lordů.

Přesto v posledních týdnech značně vzrostly obavy o zdraví dnes už pětadevadesátileté královny Alžběty II., která je velmi oblíbená. Je také považována za symbolický most přes generace od druhé světové války, kdy řídila vojenský džíp, a i já těžko zapomenu na setkání s ní.

Více odpočinku

Teď se nejdříve objevila začátkem měsíce s hůlkou na vzpomínce na bitvu o Británii ve Westminsterském opatství – to by ještě vzhledem k věku nebylo tak neobvyklé.

Pak ovšem přišla zpráva, že lékaři zakázali panovnici alkohol a nařídili jí více odpočívat. Musí být navíc během oficiálních pracovních cest provázena dalším členem rodiny. S tím alkoholem se ovšem traduje, že královnina matka, která se v plném zdraví dožila 103 let, měla ve zvyku napít se na zdraví oblíbeného ginu.

Děti ze školy ve Vlašimi napsaly anglicky britské královně. Z Buckinghamského paláce dostaly odpověď

Číst článek

Královna se ještě zúčastnila recepce pro významné podnikatele před glasgowským summitem COP26 o nutnosti celosvětového snížení škodlivých emisí, který sleduje a podporuje.

Pak panovnice na naléhání lékařů zrušila dvoudenní návštěvu Severního Irska a byla převezena do nemocnice Krále Edwarda VII. v centru Londýna na „předběžné vyšetření“. Zůstala tam ovšem pouze na jednu noc a na druhý den už ve windsorském hradu údajně zkoumala obsah červeného kufříku s každodenními vládními depešemi.

I když totiž Alžběta II. vládě do řemesla nemluví, má právo být informována o jejích krocích. Ve stejný den poslala zdravici organizaci udílející ceny aktivním starým lidem a odmítla nominaci, protože prý se ještě nekvalifikovala a „člověk je jen tak starý, jak se cítí“.

Vynechaný summit

Nakonec se zdálo, že je královna v pořádku, uprostřed uplynulého týdne ale přišlo oznámení: Alžběta II. se nezúčastní glasgowského ekologického summitu COP26.

To dál ohrozilo prestiž setkání i britské vlády po odmítnutí účasti prezidenty Ruska a Číny, tedy největšími znečišťovateli ovzduší, a několika dalšími šéfy států a vlád.

Panovnice ještě ve středu přijala premiéra Borise Johnsona na pravidelné audienci a ve čtvrtek udělila přes internet Královninu zlatou medaili básníku Davidu Constantinovi, i když poněkud obtížně hovořila. Mezitím ale přišla podivná poplašná zpráva o výzvě, aby se princ Harry vrátil do Anglie. Takže pozor!

Při už zmíněné dlouhověkosti královské rodiny ale může být vše v pořádku. Jinak se znovu objeví spekulace ohledně nástupnictví prince Charlese, jeho možné následné abdikace ve prospěch prince Williama a podobně. Doufejme raději s Brity, že královna Alžběta II. zde ještě nějaký čas pobude.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Jůn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme