Stranický sjezd nebo festival humoru?

Očekávání spojená s konferencí britské vládnoucí strany byla a jsou veliká. Každé slovo z úst člena londýnské vlády může mít zásadní vliv na jednání s Evropskou unií o brexitu. V tomto směru zatím schůzka v Manchesteru nepřinesla vlastně vůbec nic. Snad jen snahu ukázat světu mimo planetu obývanou členy a sympatizanty Konzervativní strany, že určitá britská dvoukolejnost, a brexitové schizma na ose Mayová – Johnson, jsou spíš mediální konstrukcí.

Tento článek je více než rok starý.

Zápisník Manchester Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Boris Johnson na konferenci Konzervativní strany.

Ministr zahraničí Boris Johnson na konferenci Konzervativní strany. | Zdroj: Reuters

Boris Johnson, nekorunovaný mistr mluveného slova na území Spojeného království, ve svém proslovu rozhodně častěji volil slova jako „Corbyn“ a „Labour“, než výrazivo pro odchod své vlasti z Evropské unie. Jak už je pro „BoJoa“ typické, skoro do každé druhé věty dokázal ministr zahraničí propašovat nějaký vtípek, i když i v této disciplíně jsem už od něj slyšel lepší vystoupení. Ne všechny „šlehy“ navíc byly úplně vkusné.

Víc než signalizovaná loajalita vůči premiérce Mayová, která byla jasně patrná od prvního do posledního odstavce, se možná v Británii bude řešit přirovnání stínového ministra financí, labouristy Johna McDonnella, k Rudým Khmerům. Návrh vystřelit Jeremyho Corbyna do vesmíru coby příštího britského astronauta se líbil o něco víc.

Zásadní otázka: je Boris Johnson vyhoditelný?

Číst článek

Osobně bych na žebříčku pronesených anekdot á la Mišo Vtipkár (vzpomínáte?!) dal na nejvyšší příčku Borisovo blahopřání britským vojákům dislokovaným v Estonsku, že dokázali odolat tzv. „honey traps“, tedy milostným nástrahám narafičeným údajně ruskou tajnou službou. Šéf diplomacie podotkl, že mu tedy alespoň vojáci tvrdili, že těmto baltsko-slovanským svodům odolali…

Neveselá situace konzervativců kolem jednání o brexitu a úspěšné ofenzívy labouristů napříč Británií nutila k výletům na pole humoru i další spíkry, od kterých by se legrácky tak úplně nečekaly. Ministr obrany Michael Fallon vzhledem ke všeobecně známým problémům se zbrojními zakázkami vzbudil veselí v sále svou poznámkou, že dvě nové britské letadlové lodě nakonec na svých palubách budou mít i několik letadel.

Mayová: přechodné období po odchodu Velké Británie z EU možná potrvá déle než dva roky

Číst článek

Další ministři pak byli vtipní tak nějak nechtěně. Šéf resortu pro odchod Británie z EU David Davis si zřejmě vzpomněl na slavný projev filmového premiéra Hugha Granta ve snímku Láska nebeská, a sentimentálně vylíčil Británii coby zemi „Shakespeara, Austenové a Fleminga“.

Mezi tyto giganty ovšem Davis vzápětí zařadil i Jamese Dysona, tedy vynálezce nového typu vysavače a miliardáře, jehož vysoušeče rukou zaplavily toalety po Spojeném království pomalu víc, než imigranti ze střední Evropy.

Proneseno a zapsáno v konferenčním centru v Manchesteru, kde jsou alespoň na pánských toaletách staré dobré papírové ubrousky.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme