Soutěžení s kolegou z kanceláře je pryč, zůstává upocené selfie

Miliony amatérských sportovců po celém světě řeší aktuálně jedinou věc. Oblíbená aplikace Strava, která zaznamenává jejich výkony, již není úplně zdarma. Běžci a cyklisté ji sice mohou i nadále používat, ale pokud nezaplatí, tak dostanou pouze funkce v omezeném režimu. Vedení společnosti svůj radikální krok podrobně vysvětlilo v aktuálním prohlášení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sportovní aplikaci Strava používá přes 55 milionů uživatelů

Sportovní aplikaci Strava používá přes 55 milionů uživatelů | Foto: Michal Markup | Zdroj: iROZHLAS.cz

Asi každý, kdo si chodí pravidelně zaběhat nebo si rád vyjede na kole, používá chytrý telefon či hodinky s GPS k záznamu své trasy. K podobnému účelu slouží řada aplikací, ale jednu si z nich si na celém světě oblíbilo už přes 55 milionů uživatelů.

Aplikace Strava

Byla založena v roce 2009 v Mikem Gaineyem a Michaelem Horvathem v americkém San Franciscu. V současné době ji využívá přes 55 milionů uživatelů na celém světě a každý den na ni nahrají přes 8 milionů aktivit (záznam z běhu nebo jízdy na kole). Je dostupná pro mobilní telefony s operačním systémem Android i iOS a ke stažení je zdarma.

Strava je totiž nejen aplikace, ale hlavně sociální síť, kde - jak se zdá - si často mužská část populace porovnává výkony s kamarády a ta ženská pořizuje oku lahodící fotografie západů slunce ulovených během sportovních aktivit.

Ano, tohle vše sice může udělat i každý uživatel slavnějšího Facebooku nebo Instagramu, ale ve Stravě jde stále primárně o záznam sportovního výkonu včetně trasy a času, kterou dotyčný urazil.

Jistě, podívat se, kudy jsem běžel nebo jel, je sice napoprvé zajímavé, ale zábava a motivace se skrývá jinde. Podle záznamu GPS si totiž můžete porovnat, jak jste trasu zvládli od svého posledního pokusu, nebo její určitou část poměřit s někým, kdo ji absolvoval také.

Věřte nebo ne, ale i taková maličkost dokáže stejně rozjásat jak náctiletého, tak o několik generací staršího uživatele aplikace, a proto se Strava těší tak masové oblibě.

Zásadní změna

„Problém“ nastal v polovině května, kdy zakladatelé 11 let staré aplikace uživatelům oznámili, že zadarmo už jejich kuře dohrabalo a kdo se nestane předplatitelem, na zábavné funkce může zapomenout. Zůstane mu záznam trasy, čas, upocené selfie a to je vše.

Záznam ze sportovní aplikace Strava | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Budeme nejvíce investovat do sportovců, kteří investovali do nás,“ píše se v jejich obsáhlém prohlášení, ve kterém své rozhodnutí o měsíčním poplatku obhajují. Vývoj zkrátka něco stojí.

Neplatící uživatelé teď už například na mobilu neuvidí svůj tréninkový deník, na jednotlivých trasách uvidí pouze deset nejlepších výkonů, kterých tam kdy bylo dosaženo a s ohledem na fakt, že aplikaci používají i profesionální sportovci, soutěžení s kolegou z kanceláře je pryč.

Kdo nezaplatí, nebude už také moct porovnat svůj aktuální výkon na oblíbené trase, kterou v minulosti uběhl nebo objel už několikrát. Předplatitel mimo jiné získá přístup k podrobnější analýze svého výkonu (srdeční tep, sklon vozovky v procentech atd.) a přehled o záznamech ostatních uživatelů.

Kolik to stojí?

Již zmiňované sociální sítě Facebook a Instagram jsou sice pro obyčejné uživatele také zdarma, ale vaše „zeď“ se kromě příspěvků přátel plní především reklamou a nabídkami zboží napříč internetem.

Aplikace Strava z reklamy zatím nežije, a tak pokud chcete i nadále využívat výše popsané funkce, budete muset každý měsíc zaplatit 5 dolarů (přibližně 125 korun).

Sám autor tohoto komentáře už za svůj život naběhal přibližně 25 tisíc kilometrů a zpoplatnění oblíbené aplikace mu nevadí. Používat ji totiž k běhu nutně nemusí.

Michal Markup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme