Stručný průvodce vládní krizí

Pro ty, kteří mají pocit, že se ztrácí v současném, poněkud turbulentním politickém dění nebo měli to štěstí, že se týden vyhnuli domácímu zpravodajství, přinášíme souhrnný přehled. Upozorňujeme, že jsme si nic z toho nevymysleli. Tak vtipní a kreativní bychom ani neuměli být.

Glosa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následně začal mluvit Zeman. Sekretariát ho prý informoval o tom,že pan premiér chce přijet na Hrad podat demisi. Popřál tedy Sobotkovi hodně štěstí a pohody do života. | Zdroj: ČTK

Pondělí

Začněme dobrou zprávou – tento týden měl naštěstí jen čtyři pracovní dny, o den více bychom už asi neunesli.

Úterý

Ráno

Premiér Bohuslav Sobotka (dále jen BS) se dohodl s kolegy ve straně, že svolá koaliční schůzku a naznačí odvolání Andreje Babiše (dále jen AB) z vlády.

Později ráno

BS potkal na ČVUT prezidenta Miloše Zemana. Ten mu řekl, že nemůže odvolat AB z vlády, protože podle koaliční smlouvy to lze jen tehdy, kdyby s tím AB souhlasil.

Odpoledne

BS řekl, že nemůže odvolat AB z vlády, protože by s tím musel podle koaliční smlouvy souhlasit a nechce z něj dělat mučedníka. A tak podá demisi celé vlády. Objednal se na Hrad.

Středa

Ráno

Sociální demokraté se do krve pohádali, protože jim BS o demisi vlády nic neřekl. Odepsali ho a začali vyjednávat, jestli bude novým premiérem Milan Chovanec nebo Lubomír Zaorálek.

Dopoledne

Hrad oznámil, že prezident přijme BS ve čtvrtek odpoledne a převezme demisi vlády.

Večer

Lubomír Zaorálek v televizi řekl, že BS demisi zatím nepodá, jde si s prezidentem prý jen popovídat.

Čtvrtek

Ráno

BS napsal Hradu, že si jde jen popovídat. Na Hradě ale ještě spali, a tak se zpráva ztratila v poště.

Odpoledne

Zeman uspořádal pro BS rozlučkové přijetí na Hradě, protože čekal demisi. Měl v plánu BS ponížit, ale přehnal to a ponížil sám sebe. BS začali lidé litovat. Tuhle taktiku zná, vyšla mu už po volbách v roce 2013, kdy ho chtěl z čela strany sesadit za pomoci Zemana Michal Hašek. Zákeřní spiklenci, kteří porušují pravidla vs transparentní předseda strany, který dodržuje pravidla. Teď je to podobně zákeřný Zeman, který porušuje cokoliv (vymyslel si, že demise vlády může znamenat jen demisi premiéra) vs. BS, který chrání demokracii (tentokrát skutečně ano).

Večer

Sociální demokraté se neradi opět postavili za BS. Zaorálek večer zkritizoval AB i Hrad. Nepochybně to pro něj, coby hlavního kandidáta na premiér-náhradníka, bylo nepříjemné.

Pátek

Dopoledne

BS poděkoval za podporu veřejnosti. Chodí mu prý mnoho podpůrných zpráv i e-mailů (taktika viz čtvrteční odpoledne). Pak zrušil demisi vlády. Prý zjistil, že Zeman by odvolal jen jeho a ne celou vládu (měl pravdu). Navrhl odvolání AB (viz úterý ráno).

Dopoledne

AB byl na předvolebním výjezdu v Plzeňském kraji.

Dále očekáváme:

Prezident Zeman odmítne AB odvolat.
BS podá na prezidenta žalobu.
Zeman se v letadle cestou do Číny a z Číny pokusí domluvit puč v sociální demokracii. Poletí s ním Chovanec a Zaorálek.
AB bude pokračovat v předvolebních mítinzích. V novinách, které mu patřily a teď jsou v jeho svěřenském fondu, si naplánuje dehonestující články na všechny své politické konkurenty. Časový rozvrh bude až do voleb. Bude si muset najít novou spojku, redaktor MF Dnes Marek Přibil známý z nahrávek, které si AB odmítá pustit, byl propuštěn.

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme