Sudetoněmecký balzám na duši

Do Putina se vtělil Hitler a mění Ukrajinu ve spálenou zem. Světem se valí vlna antisemitismu jako by nikdy neexistoval holocaust. Severokorejský despota Kim Čong-un se utrhl ze řetězu. Peking se paktuje s Moskvou. A dokonce i v Nové Kaledonii, osamělém souostroví uprostřed Pacifiku, umírají lidé při nepokojích, živených z šestnáct a půl tisíce kilometrů vzdáleného Ázerbájdžánu.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augšpurku vedle Bernda Posselta (vpravo)

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augšpurku vedle Bernda Posselta (vpravo) | Foto: Aleš Zápotocký | Zdroj: ČTK

Tak vypadá dnešní svět. V jeho souřadnicích byl letošní Sjezd sudetoněmeckého krajanského sdružení v Augsburgu balzámem na duši.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lída Rakušanová: Sudetoněmecký balzám na duši

Slyšet na pódiu bavorského premiéra Markuse Södera nadšeně mluvit o bavorsko-českém přátelství jako o „velkém bohatství“ a velvyslance Tomáše Kafku vyřizovat pozdrav českého prezidenta, který je „velmi potěšen směrem a dynamikou“ vývoje vzájemných vztahů, vzbuzovalo v tom okamžiku nutkání si zhluboka oddechnout. Otázka je, zda právem.

Podle Tomáše Kafky jsou sice doby, „kdy se na tradiční svatodušní setkání sudetských Němců pohlíželo v Česku se značnými obavami“ už minulostí, ale faktem je, že tyto „doby“ trvaly po listopadu 1989 víc než 20 let. A to nejpozději od roku 2015 nikoli vinou Sudetoněmeckého krajanského sdružení, nýbrž výhradně jen českých politiků.

Smír i z české strany?

Zatímco sudetští Němci vypustili v roce 2015 ze svých stanov pasáže o „znovunabytí domova“ a tím se vzdali i nároků na majetek, zkonfiskovaný po roce 1945, nemají čeští politici dodnes kuráž ani na to, aby zrušili Benešovy dekrety, založené na kolektivní vině, která je v demokracii naprosto nepřípustná.

Kromě toho, že dělají Česku v demokratickém světě ostudu, poskytují populistům prostor k bezostyšné manipulaci s voliči. Dekrety jsou sice oficiálně prohlašovány za „vyhaslé“, ale dokud se z nich dají vykřesat jiskry strachu z tradičního nepřítele, není evidentně šance, že by se jich zdejší politici – s čestnou výjimkou lidovců – někdy vzdali. Je to pro ně ideální příležitost předvést se v roli bojovníků za údajné „národní zájmy“.

Sudetští Němci zazpívali českou hymnu a zkritizovali vlakové spojení s Bavorskem. ‚Ostuda,‘ zaznělo

Číst článek

Je to hra s ohněm. Na sudetoněmeckém sjezdu varoval mluvčí krajanského sdružení Bernd Posselt před nacionalismem, který je na vzestupu a hrozí zničit Evropu. Dodejme, že imunní proti němu není ani Česko.

Na rozdíl od Bavorska, kde jsou dnes sudetští Němci díky osvícenému vedení Sudetoněmeckého krajanského sdružení v čele s Berndem Posseltem naprosto spolehlivým tmelem dobrého sousedství s Českou republikou, je situace u nás mnohem labilnější.

Dokud současná vláda nevydá směrem k české veřejnosti jasný signál o česko-sudetoněmeckém smíru i z české strany, ať už zrušením dekretů nebo třeba nabídkou příštího sjezdu na domácí půdě, mohou zbýt za dva roky z onoho „velkého bohatství“ vzájemných vztahů, o kterém mluvil Markus Söder, v politické rovině jenom trosky.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme